Tento týždeň si môžete na oblohe pozrieť Venušu, Merkúr, Mars, Saturn, Jupiter a dokonca aj Urán

S hroziacim druhým lockdownom, sa nám otvárajú príležitosti na kvalitné strávenie voľného času. Vesmír nám tento týždeň ponúka šou, aká sa naozaj neopakuje. Vesmírni nadšenci, pozorovatelia hviezd alebo ktokoľvek, kto chce sledovať niečo iné ako Netflix, bude mať tento týždeň jedinečnú príležitosť vidieť šesť planét slnečnej sústavyKtokoľvek, kto nebude pred východom slnka spať, alebo kto si nastaví budík na skorú rannú hodinu, bude schopný spozorovať Venušu, ktorá bude na oblohe tou najjasnejšou hviezdou.

Mercury, Venus, Mars, Saturn, Jupiter And Uranus Will Be Visible In The Sky This WeekZdroj: Unsplash

Merkúr by mal byť tento týždeň viditeľný z Veľkej Británie a USA, pričom sa bude nachádzať tesne pod Venušou. Bude ho spomedzi viditeľných planét odhaliť zrejme najťažšie. Medzitým, Mars, Saturn a Jupiter by mali byť viditeľné koncom týždňa, vždy večer, pokiaľ bude obloha naozaj jasná. Mars a Jupiter by mali byť pozorovateľnými planétami krátko po západe slnka. Budú sa javiť ako dve najjasnejšie hviezdy na oblohe. Jupiter sa bude nachádzať smerom na západnú stranu oblohy, Mars na opačnej, východnej strane.

Mercury, Venus, Mars, Saturn, Jupiter And Uranus Will Be Visible In The Sky This WeekZdroj: Pexels

Už dnes večer, 3. novembra, by ste mali byť schopní vidieť jasne žiarivý Jupiter a dokonca aj Saturn. Týždeň pozorovania hviezd by mal vyvrcholiť v nedeľu 9. novembra, kedy bude viditeľný ubúdajúci mesiac. Spln, ktorý bol pozorovateľný 31. októbra spôsobil, že mesiac sa teraz opäť zmenšuje. Práve preto by mala obloha pôsobiť oveľa tmavšie ako obvykle, čo súvisí s ľahším spozorovaním Uránu.

Mercury, Venus, Mars, Saturn, Jupiter And Uranus Will Be Visible In The Sky This WeekZdroj: Pexels

Ak ste v oblasti pozorovania planét začiatočníkom, vždy si to môžete uľahčiť aplikáciou na skenovanie nočnej oblohy, ktorá vám skvelo poslúži pri rozoznávaní toho, čo práve vidíte.

Zdroj: unilad.co.uk

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Tento týždeň si môžete na oblohe pozrieť Venušu, Merkúr, Mars, Saturn, Jupiter a dokonca aj Urán”