Trestné činy z nenávisti za vlády Trumpa vzrástli takmer o 20%, uvádza FBI

Nová správa FBI uvádza, že počas vlády prezidenta Donalda Trumpa v USA prudko vzrástli zločiny z nenávisti.

Štatistiky trestných činov z nenávisti, zo 16. novembra 2019 dokazujú, že trestné činy z nenávisti v USA vzrástli na najvyššiu úroveň za posledných desať rokov. Federálni úradníci zaznamenali aj najvyšší počet smrteľných trestných činov z nenávisti od začiatku zhromažďovania údajov začiatkom 90. rokov .

Zistilo sa, že zločiny z nenávisti sa za Trumpovej vlády zvýšili o 19,49% a vo veľkej miere ich páchali bieli rasisti. Počas tejto doby sa navyše zvýšil počet vrážd spáchaných belošskými rasistami, a to z 3 v roku 2016 na 12 v roku 2017 a 17 v roku 2018. Vraždy motivované nenávisťou dosiahli v roku 2019 vrchol 51, čo bolo najviac za tri desaťročia.

Podľa nových štatistík bolo v roku 2019 hlásených 7 103 incidentov, pričom išlo o 8 552 obetí. Zistilo sa, že 57,6% útokov, bolo zameraných na rasu, etnickú príslušnosť a pôvod, zatiaľ čo 20,1% malo náboženskú povahu a 16,7% bolo prenasledovaných z dôvodu zaujatia sexuálnou orientáciou. Ďalších 2,7% bolo zameraných na rodovú identitu, 2,0% bolo prenasledovaných kvôli svojmu zdravotnému postihnutiu a 0,9% bolo prenasledovaných kvôli svojmu pohlaviu.

Najväčší nárast trestných činov z nenávisti bol spáchaný medzi ľuďmi čiernej pleti, židovskými ľuďmi, homosexuálmi a obyvateľmi Latinskej Ameriky. Väčšina trestných činov sa týkala útoku, zničenia alebo vandalizmu majetku, zatiaľ čo ďalšími zaznamenanými typmi trestných činov z nenávisti boli krádeže a lúpeže.

Vo svojom vyhlásení prezident Anti-Defamation League (ADL) Jonathan Greenblatt uviedol:

Keď je jeden človek terčom trestného činu z nenávisti, bolí to celú komunitu, preto sa ľudia cítia zraniteľní a boja sa. Naliehavo vyzývame Kongres, aby okamžite prijal zákon Jabara-Heyer NO HATE s cieľom zlepšiť školenie, prevenciu, podávanie správ a postupy v oblasti trestných činov z nenávisti.

Podľa Kampane za ľudské práva sa skutočný počet trestných činov z nenávisti v USA považuje za oveľa vyšší, ako naznačujú štatistiky FBI. Čiastočne aj preto, že hlásenie trestných činov z nenávisti FBI, je podľa federálnych zákonov stále dobrovoľné.

Cieľom zákona Jabara-Heyer NO HATE je preto zlepšiť zber údajov o trestných činoch z nenávisti a zaviesť informovanejší prístup k prevencii na federálnej, štátnej a miestnej úrovni.

Trestné činy z nenávisti počas vlády bývalého prezidenta Baracka Obamu všeobecne klesali, zo 7 783 incidentov v roku 2008 na 6 121 v roku 2016, čo predstavuje pokles o viac ako 21%, uvádza Newsweek.

Zvolený prezident Joe Biden sa zaviazal, že „zlepší úsilie na prevenciu a riešenie všetkých foriem extrémistického násilia v USA“ a údajne bude riadiť americké ministerstvo spravodlivosti, aby sa stíhanie trestných činov z nenávisti stalo prioritou.

Zdroj: www.unilad.co.uk
Zdroj foto: www.unilad.co.uk

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Trestné činy z nenávisti za vlády Trumpa vzrástli takmer o 20%, uvádza FBI”