Trestné činy z nenávisti za vlády Trumpa vzrástli takmer o 20%, uvádza FBI

Nová správa FBI uvádza, že počas vlády prezidenta Donalda Trumpa v USA prudko vzrástli zločiny z nenávisti.

Štatistiky trestných činov z nenávisti, zo 16. novembra 2019 dokazujú, že trestné činy z nenávisti v USA vzrástli na najvyššiu úroveň za posledných desať rokov. Federálni úradníci zaznamenali aj najvyšší počet smrteľných trestných činov z nenávisti od začiatku zhromažďovania údajov začiatkom 90. rokov .

Zistilo sa, že zločiny z nenávisti sa za Trumpovej vlády zvýšili o 19,49% a vo veľkej miere ich páchali bieli rasisti. Počas tejto doby sa navyše zvýšil počet vrážd spáchaných belošskými rasistami, a to z 3 v roku 2016 na 12 v roku 2017 a 17 v roku 2018. Vraždy motivované nenávisťou dosiahli v roku 2019 vrchol 51, čo bolo najviac za tri desaťročia.

Podľa nových štatistík bolo v roku 2019 hlásených 7 103 incidentov, pričom išlo o 8 552 obetí. Zistilo sa, že 57,6% útokov, bolo zameraných na rasu, etnickú príslušnosť a pôvod, zatiaľ čo 20,1% malo náboženskú povahu a 16,7% bolo prenasledovaných z dôvodu zaujatia sexuálnou orientáciou. Ďalších 2,7% bolo zameraných na rodovú identitu, 2,0% bolo prenasledovaných kvôli svojmu zdravotnému postihnutiu a 0,9% bolo prenasledovaných kvôli svojmu pohlaviu.

Najväčší nárast trestných činov z nenávisti bol spáchaný medzi ľuďmi čiernej pleti, židovskými ľuďmi, homosexuálmi a obyvateľmi Latinskej Ameriky. Väčšina trestných činov sa týkala útoku, zničenia alebo vandalizmu majetku, zatiaľ čo ďalšími zaznamenanými typmi trestných činov z nenávisti boli krádeže a lúpeže.

Vo svojom vyhlásení prezident Anti-Defamation League (ADL) Jonathan Greenblatt uviedol:

Keď je jeden človek terčom trestného činu z nenávisti, bolí to celú komunitu, preto sa ľudia cítia zraniteľní a boja sa. Naliehavo vyzývame Kongres, aby okamžite prijal zákon Jabara-Heyer NO HATE s cieľom zlepšiť školenie, prevenciu, podávanie správ a postupy v oblasti trestných činov z nenávisti.

Podľa Kampane za ľudské práva sa skutočný počet trestných činov z nenávisti v USA považuje za oveľa vyšší, ako naznačujú štatistiky FBI. Čiastočne aj preto, že hlásenie trestných činov z nenávisti FBI, je podľa federálnych zákonov stále dobrovoľné.

Cieľom zákona Jabara-Heyer NO HATE je preto zlepšiť zber údajov o trestných činoch z nenávisti a zaviesť informovanejší prístup k prevencii na federálnej, štátnej a miestnej úrovni.

Trestné činy z nenávisti počas vlády bývalého prezidenta Baracka Obamu všeobecne klesali, zo 7 783 incidentov v roku 2008 na 6 121 v roku 2016, čo predstavuje pokles o viac ako 21%, uvádza Newsweek.

Zvolený prezident Joe Biden sa zaviazal, že „zlepší úsilie na prevenciu a riešenie všetkých foriem extrémistického násilia v USA“ a údajne bude riadiť americké ministerstvo spravodlivosti, aby sa stíhanie trestných činov z nenávisti stalo prioritou.

Zdroj: www.unilad.co.uk
Zdroj foto: www.unilad.co.uk