Vakcíny na dosah ruky: Máme zazmluvnených takmer 2,5 milióna vakcín, ktoré budú zadarmo a na dobrovoľnej báze

Okrem plošného testovania víri vo vzduchu aj otázka vakcinácie. Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) informoval o tom, že takmer 50 vakcín je vo fáze klinického skúšania. Dokonca desať z týchto vakcín je už v poslednej fáze a po vyhodnotení výsledkov sa môže vakcína oficiálne registrovať. Včera (11. novembra) dokonca minister zdravotníctva, Marek Krajčí, oznámil, že máme zakontrahovaných 2,44 milióna dávok vakcín.

Dobrovoľná vakcinácia zadarmo

Marek Krajčí spomenul aj vakcínu ohlásenú koncernom Pfizer, ktorá má za sebou veľmi úspešné klinické testovanie s 90%-nou účinnosťou. Poznamenal aj fakt, že vakcinácia proti Covid-19 na Slovensku bude zadarmo bez akýchkoľvek doplatkov a rovnako bude aj dobrovoľná. Oznámil, že vakcínu má Slovensku vyjednanú cez Európsku úniu.

„Hneď, ako vakcína bude k dispozícii v Európskej únii, tak aj Slovensko spolu s ostatnými krajinami dostane alikvotnú čiastku tak, ako je to dohodnuté v prerozdeľovacom mechanizme. Chcem ubezpečiť občanov Slovenska, že SR má takto zakontrahovaných viac ako 17 miliónov vakcín od šiestich rôznych výrobcov,“ vysvetlil Krajčí.

 

Uverejnil používateľ Marek Krajčí Streda 9. septembra 2020

 

Čaká sa na nezávislé hodnotenie

Zazmluvnených máme teda viac vakcín ako potrebujeme no tie sa k nám v alikvotných čiastkach dostanú až potom čo ich bude mať k dispozícii Európska únia. Ak daný počet dávok ako krajina nevyužijeme dáme ich do takzvaného bazáru odkiaľ ich môže prevziať iná krajina.

Postup pri schvaľovaní vakcín nie je jednoduchý čo prizvukuje aj ŠÚKL. “V týchto dňoch sú veľkou témou výsledky klinických skúšaní vakcíny s obsahom mRNA. Výsledky z klinických skúšaní znamenajú veľký posun, musí však prebehnúť ich nezávislé hodnotenie. V Európskej únii ho vykonáva Európska lieková agentúra (EMA), ktorá už posudzuje údaje k tejto vakcíne z predklinickej fázy a údaje o jej farmaceutickej kvalite (zložení a výrobe),” napísali na svojom Facebooku.

 

Person Holding Syringe
Ilustračné foto

Zdroj: pexels.com

 

Používa sa zrýchlený postup

Štandardný postup pri schvaľovaní vakcín je zdĺhavejší no pri vakcíne proti Covid-19 sa využíva kvôli prebiehajúcej pandémii zrýchlený postup registrácie. Údaje z klinických testov sa tak dodávajú postupne. “Až keď EMA vyhodnotí kompletné údaje z klinických skúšaní, bude možné povedať, či vakcína spĺňa nároky na účinnosť – teda či chráni pred ochorením COVID-19 a na bezpečnosť – či jej prínosy prevyšujú potenciálne riziká vo forme nežiaducich účinkov,” informuje ŠÚKL. Potom ako EMA vydá k vakcíne odporučenie, oficiálne rozhodnutie má v rukách až Európska komisia. Ak Európska komisia vydá rozhodnutie je “automaticky platné v celej Európskej únii”.

 

Aký je posun vo vývoji vakcín proti COVID-19?

💉🦠Mnohé iniciatívy z celého sveta vyvíjajú vakcíny proti COVID-19. V…

Uverejnil používateľ Štátny ústav pre kontrolu liečiv Utorok 10. novembra 2020