Vedci náhodne objavia nový orgán v ľudskej hlave. Na čo slúži?

Vedci neustále objavujú nové veci, pričom jedným z posledných objavov je nový orgán v ľudskej hlave.

Nový nález od holandských vedcov prekvapil, pretože v tom období študovali rakovinu prostaty. Pri skúmaní súboru CT a PET snímok si pacienti v Holandskom onkologickom ústave všimli nový súbor predtým neidentifikovaných orgánov.

Za posledný objav sa považuje súbor veľkých slinných žliaz (nazývaných tubárne slinné žľazy) umiestnených za nosom. V mieste, kde sa nosová dutina stretáva s hrdlom. Ale aký je ich účel ? Žľazy sú zjavne na to, aby „zvlhčovali oblasť hrdla za nosom a ústami“, uvádza The New York Times. Objavenie žliaz bolo pre mnohých vedcov šokom a nemohli uveriť tomu, ako dlho zostávali bez povšimnutia.

Netherlands Cancer Institute

Dr. Wouter Vogel, radiačný onkológ z Holandského onkologického ústavu, uviedol:

„Ľudia majú tri sady veľkých slinných žliaz, ale nie na tomto mieste. Pokiaľ vieme, jediné slinné žľazy sú mikroskopicky malé a tisícka je rovnomerne rozložených po celej sliznici. Predstavte si teda naše prekvapenie, keď sme ich našli.“

Aj keď tím vedcov chce viac skúmať tieto žľazy je zjavne dosť ťažké sa k nim dostať. Dr.Vogel vysvetlil, „poloha nie je príliš prístupná a na jej zistenie potrebujete veľmi citlivé zobrazovanie.“

Doktor Vogel dodal, že objavenie žliaz by mohlo vysvetliť, prečo mnoho ľudí, ktorí podstúpia rádioterapiu hlavy, často trpí následkami sucha v ústach a problémami s prehĺtaním. Verí sa, že „jediný nesprávne zameraný zásah“ rádioterapie môže natrvalo poškodiť jemné tkanivá, pretože „sa ich nikdy nikto nepokúsil chrániť“, uviedol Dr. Vogel.

Vedci dúfajú, že tento objav pomôže pacientom s rakovinou prekonať menšie komplikácie po rádioterapii, pretože sú presvedčení, že veľa komplikácií súvisí so slinnými žľazami.

„U väčšiny pacientov by malo byť technicky možné vyhnúť sa žiareniu v tejto oblasti, novoobjaveného systému slinných žliaz rovnakým spôsobom, ako sa snažíme ušetriť iné žľazy,“ uviedol Vogel.

www.pexels.com

Dospel k záveru, že ich „ďalším krokom“ je vypracovanie spôsobu, ako šetriť žľazy počas liečby v nádeji, že „u pacientov sa môže vyskytnúť menej vedľajších účinkov, ktoré prospejú k ich celkovej kvalite života po liečbe“.

Zdroj: www.unilad.co.uk