5 rokov som bývala v Amerike a toto sú veci, na ktoré som si nevedela zvyknúť

Volám sa Karina a v USA som žila skoro 5 rokov – niekomu sa to môže zdať dlho pre niekoho zase krátko. Väčšinu svojho života som prežila V Bratislave, na Slovensku. Do USA som prišla, pretože môjho manžela, ktorý je inžinier, preložili pracovne do Seattlu. No až kým sme sa tam aj presťahovali som si neuvedomila, že v USA žijú ľudia z rôznych kultúr s odlišnou mentalitou ako je tá naša. Niektoré veci na tejto krajine mám rada no niektoré sú pre mňa stále divné.

Tu sú veci, ktoré sa zvyčajne dejú v Amerike no mne stále pripadajú divné:

1. Vstávanie do práce o 5 ráno

Raz mi jedna Američanka povedala: „Ja ani neviem prečo to musíme robiť.“ S chuti som sa na tom zasmiala, pretože až do toho dňa som si myslela, že Američania začínajú v práci okolo 6:00 alebo 7:00, pretože sa im chce. Zdá sa, že som sa mýlila. No mnoho ľuďom to takto vyhovuje, pretože v práci končia o druhej poobede a stále majú čas niečo po práci robiť – dobrovoľníctvo alebo niektorí majú deti, ktorým sa môžu venovať.

 

Zdroje:karina_kudinova / instagram                     karina_kudinova / instagram

2. Vykladanie si nôh na stôl, stoličky a iné veci, ktoré na to neslúžia

Nebuďte prekvapený ak pôjdete v Amerike do kina a nájdete cudzie nohy vedľa Vašej hlavy. Táto vec je asi jediná, ktorá mi lezie na nervy. Keď som ešte pracovala v umeleckej škole mávali sme spoločný obed za okrúhlym stolom. Vždy, keď som prišla na obed boli tam už dvaja iný učitelia, ktorí sa rozprávali s nohami vyloženými na stole. Ako je toto možné? (Pomyslela som si.) Veď na tom stole predsa jeme! Navyše mám množstvo iných príhod s rovnakým scenárom.

3. Pevný stisk ruky

Pevný stisk pri podávaní ruky v Amerike veľa napovie o sebavedomí a spoľahlivosti daného človeka. Najprv som nechápala prečo mi ľudia tak silno stískajú ruku. Neskôr som sa na to opýtala priateľov z okolia. Musím sa priznať, že napriek tomu, že už viem dôvod si musím pred stretnutiami stále opakovať: “Karina, nezabudni na pevný stisk ruky.“

 

4. Nosenie topánok v byte

Veľa Američanov sa nevyzúva, keď prídu z vonku domov. Veľmi často sa stáva, že ak si k sebe niekoho pozvete taktiež sa nevyzúva. Keď nás naši priatelia navštevujú stále si z toho robia srandu no vedia, že ich topánky si musia vyzuť v hale, kde aj tie topánky ostanú.

 

I’ve Been Living in the USA for 5 Years and Here Are Things I Still Can’t Get Used To

Zdroj: Friends / Warner Bros. Television

 

5. Neprispôsobenie oblečenia počasiu

Niekedy je ťažké identifikovať aké je ročné obdobie ak sa prechádzate Seattlom. Ľudia nosia pletené čiapky a hrubé kabáty v lete, kraťasy a sandále v zime. Je to fakt komické, že sa v teplotách pod nulou môžete prechádzať v kraťasách a žabkách a každému je to tak jedno.

 

6. Rozprávanie nevhodných príbehov pred ľuďmi, ktorých dobre nepoznáš

Každý v Amerika pozná toto pravidlo, ktorý sa aj riadia „čo je prirodzené to nie je nechutné alebo škaredé“. Na verejných toaletách často zachytíte konverzácie kamarátov v susediacich kabínkach o tom čo práve robia. Ak má niekto problém s plynatosťou, hneď Vám to povie. Takže všetky americké komédie, na ktorých sme sa neraz zasmiali sú pravdivé.

 

7. Sprchová hlavica namontovaná priamo na stene

Je dosť ťažké nájsť v Amerike sprchu s hadicou. Najčastejšie sú sprchové hlavice namontované priamo do steny. Jediné čo sa s tou hlavicou dá robiť je trochu ju pootočiť. Síce som zvládla si na to zvyknúť, že sprchu neviem vziať do ruky ak sa chcem umyť no stále neviem ako mám umyť vaňu.  Navyše, ak máte domáceho miláčika, ktorého potrebujete okúpať je to boj!

 

I’ve Been Living in the USA for 5 Years and Here Are Things I Still Can’t Get Used To

8. Veľmi vysoké postele

Ak niekedy v Amerike navštívite obchod s nábytkom našli by ste tam veľmi vysoké postele. Pripomínajú mi postele ako z rozprávky, na ktorých spali princezné. Postele sú zložené s takzvanej pružinovej časti (vyzerá ako matrac) a na to už sa dá matrac samotný. Takéto postele bývajú v hoteloch ale aj bežne v domácnostiach.

 

 

9. Pitie vody z vodovodu

Väčšina Američanov pije vodu z vodovodu. Najprv som nemohla uveriť, že ich voda je dostatočne čistá na pitie. Po tom čo som si pozrela štatistiku som zistila, že v roku kedy sme sa nasťahovali do štátu Washington bola voda z vodovodu pitná. No teraz je štatistika o čosi horšia no ľudia stále tú vodu pijú. Mimochodom, štátne orgány pridávajú do vody fluorid aby sa ľuďom posilnila zubná sklovina. No ja som si na tú vody nikdy nezvykla a tak kupujem vodu vo fľašiach (50 fliaš stojí 5 dolárov čo je cca 4,50€).

10. Koberce na celej dlážke

Američania nedávajú koberce len na dlážku ale dokonca aj na schody. Koberce na dlážke sa tiahnu od lišty k lište, pod ktorú sú zastrčené. Čiže bez toho aby ste tie lišty dali preč sa toho koberca nezbavíte. Najprv som si myslela, že to robia preto aby neutratili veľa peňazí za parkety no zdá sa, že Američania majú len veľmi radi koberce. Dokonca aj domy, ktoré stoja 1 milión dolárov (cca 890 000€) majú koberce zastrčené za lištami.

11. Kupovanie všetkého čo je zľavnené

Všetci máme radi zľavy a veľké výpredaje no na Američanov nemá nikto. Existuje mnoho zliav, bonusových programov, výpredajov, na ktoré čaká každý Američan ešte pred tým kým si niečo kúpi. No netýka sa to len „veľkých nákupov“. Ja sama dostávam mnoho kupónov z práčovní, solárií a obchodov všeobecne. Black Friday (Čierny piatok) je „úžasný“ deň – ľudia čakajú celú noc pred vchodmi obchodov len pre to aby dostali tie najlepšie a najvýhodnejšie zľavy.

Новый, 14 выпуск рубрики #моя_иммиграция_в_сша. Вы часто спрашивали, а как обстоят дела с переездом у ребят постарше и с детьми. Очень долго никто не откликался, но Лариса первая решила поделиться своей историей, поэтому очень прошу не скупиться на „+“ в комментарии в знак благодарности героине. ⠀ А вообще, снимаю шляпу перед Ларисой и ее мужем. Мне было очень не легко встать на ноги, хоть и английским я владею свободно, а ребята и сами адаптировались без языка, и детей устроили! ⠀ ✖️ Лариса, 43 года, 2,5 года в США ✖️ Санкт-Петербург, Россия📍Абурн, Вашингтон ⠀ ❓Почему решились на переезд? Как с точки зрения документов все прошло? ⠀ Уехали по политическим соображениям. Сейчас в ожидании интервью на политическое убежище. С документами всё отлично. ⠀ ❓Что было самым тяжелым в переезде? ⠀ Отсутствие языка у меня и мужа. Но так как в Сиэтле преогромная русскоговорящая община, то всё оказалось легче, чем казалось в самом начале. ⠀ ❓Чем вы занимаешься сейчас? ⠀ Учу язык, подрабатывая на Амазоне, доставка посылок. Основной источник дохода муж, он занимается ремонтами, и я переводчик между ним и его работодателем -афро-американкой. Мой язык по прежнему ниже планки, придуманной мною, много у нас с ней смешных казусов. Хорошо, что у неё отличное чувство юмора. ⠀ Английский у мужа по прежнему отсутствует, но по строительным магазинам ходит сам, применяя язык жестов или в крайнем случае , звонок мне или старшей дочери. ⠀ ❓Как переезд перенесли дети? ⠀ У нас две дочери. Старшая пошла при переезде в 9 класс, она уже хорошо знала язык. В этом учебном году заканчивает школу, впереди колледж. Младшая пошла 2 года назад в K и вечером первого дня всем дома объявила, что она уже знает язык и всё понимает. У детей адаптация прошла успешно 😉 ⠀ ❓Что тебе больше всего нравится в жизни в США? ⠀ Заработал – получил. Не знаю, как ответить. Всё нравится. Еда , дороги (не везде), одежда, школы, мой колледж, улыбки… ⠀ ❓Ты когда-нибудь жалела о переезде? ⠀ Нет. ⠀ Герой: @amerikalarisa

3,205 Likes, 66 Comments – ТА РЫЖАЯ ИЗ СИЭТЛА (@karina_kudinova) on Instagram: „Новый, 14 выпуск рубрики #моя_иммиграция_в_сша. Вы часто спрашивали, а как обстоят дела с переездом…“

12. Vrátenie tovaru do predajne

Zákazník ma vždy pravdu. Nechápem ako sa miestny takto dokážu žiť ale je mi ľúto majiteľov obchodov, ktorí musia naspäť prijať veci, ktoré predali. A myslím tým hocičo – použité telefóny, nosené oblečenie alebo nedojedené jedlo.Toto je koniec tohto zoznamu vecí, ktoré ma na Amerike vždy prekvapujú. Avšak viem, že najlepší spôsob je poňať veci so záujmom aj keď najprv nerozumieme prečo je to tak ako to je.

 

Aký je Váš názor na tieto „čudné“ veci, ktoré sú pre Američanov bežné? Poznáte aj iné krajiny, na ktorých Vám vadia niektoré veci?