Ak sa obyvatelia tejto kajiny nedajú zaočkovať, za liečbu si budú musieť zaplatiť

 

Jeden z najmenších svetových štátov, San Maríno, chce proti odporcom vakcíny proti COVID-19 bojovať naozaj tvrdo. Vláda sa rozhodla poskytovať očkovania na dobrovoľnej báze, pričom ak sa pacient zaočkovať nedá a bude porebné aby ho kvôli následkom koronavírusu hospitalizovali, náklady na liečbu si bude musieť hradiť úplne sám. V štáte San Maríno sa doteraz nakazilo 1934 ľudí. Aj napriek tomu, že to neznie ako vysoké číslo, San Maríno má celkovo len 33 tisíc obyvateľov.

S nápadom prišiel Roberto Ciavatta, štátny tajomník, ktorého rozhodnutie podporila aj Odborná komisia inštitútu sociálnej starostlivosti. V krajine má byť očkovanie dobrovoľné a úplne zadarmo. S očkovaním sa tam má začať už koncom januára 2021.  

S očkovaním vakcínami Pfizer a BioNTechem začala okrem Veľkej Británie aj Kanada a USA. Aktuálne sa vo väčšine krajín očkujú len najviac ohrozené skupiny obyvateľstva. Európske krajiny aktuálne plánujú očkovací systém, ktorý bude platný po tom, čo Európska agentúra pre lieky schváli vakcíny. V Rusku sa očkuje vakcínou Sputnik V, ktorá bola v krajine schválená už pred niekoľkými dňami.

Zdroj: novinky.cz