Anna Záborská sa potešila otvoreným kostolom počas lockdownu. Cigániková a Bihariová na to majú však iný názor!

Už túto sobotu, 19. Decembra, začne na Slovensku platiť Vianočný lockdown. Zatvárajú sa obchody a bude platiť aj zákaz vychádzania. No opäť existuje aj mnoho výnimiek ako sa zákazu vychádzania vyhnúť. Okrem iných je jednou z výnimiek aj cesta na bohoslužbu. Z tejto správy sa snáď azda najviac potešila Anna Záborská (Kresťanská únia), ktorá sa do parlamentu dostala cez OĽaNO. Janka Bittó Cigániková (SaS) a Irena Bihariová (PS) majú však na túto vec odlišný názor.

V týchto časoch potrebujeme duchovnú silu

Záborská vo svojom statuse spomenula to, že “tieto Vianoce budú iné”. Sama tvrdí, že máme preťažené nemocnice a čísla nakazených stúpajú. Ľudia sú tak frustrovaný žijúci v obavách a často pociťujú hnev ako tvrdí Záborská. Vyjadrila sa, že nové opatrenia sú nevyhnutné k tomu aby sa zabránilo kolapsu zdravotníctva.

No na druhej strane sa teší tomu, že cesta na bohoslužby sa zaradila medzi výnimky zo zákazu vychádzania. Avšak upozornila aj na to, že aj v kostole sa môžu ľudia nakaziť a preto vyzýva aj k veľkej zodpovednosti.

“O to dôležitejšie je, že naše kostoly ostávajú otvorené aj cez Vianoce. Práve v takýchto ťažkých chvíľach potrebujeme duchovnú silu a povzbudenie. Nádej a svetlo do tmy, v ktorej sa teraz nachádzame. Koniec-koncov, to je podstata Vianoc, stretnutie Boha s človekom. Nie dlhé nákupy a dokonalé darčeky. Nie dobré koláče. Dokonca ani všetky príjemné či menej príjemné návštevy, ale jasličky a Ten, kto v nich pred 2000 rokmi prišiel na svet, aby nás zachránil,” napísala v statuse Záborská. 

 

Uverejnil používateľ Anna Zaborska Streda 16. decembra 2020

 

 

Riskovanie so zdravým ľudí

Status Záborskej ako prvá skritizovala predsedníčka neparlamentnej strany Progresívne Slovensko, Irena Bihariová. “Keď už sa niekto teší, že ostali zachované masové stretnutia počas vianočných omší, potom prepáčte moju netaktnú poznámku, ale ozaj neviem, v akého boha verí. Lebo ten, ktorého sviatok narodenia na vianoce slávime, by takýchto vierozvestov prvých hnal z chrámu. Boh neznáša pretvárku a všetky plané okázalosti okolo, ak v tom chýba láska.

Nuž kde v tomto je láska a čo je to za lásku, ak dopustí riskovať zdravie iných? A ešte sa tešiť, že mi to vlastne nikto nezakázal,” rozhorčila sa v statuse Bihariová. 

 

Povinne nepovinný lockdown

Bihariová poukázala aj na to ako niektoré výnimky zo zákazu vychádzania vlastne narúšajú jeho podstatu aj podstatu Vianočného lockdownu. “A v tomto celom mori problémov si z klobúka vytiahneme akurát tie dve najlepšie riešenia: hybridne mačkopsovitý, povinne nepovinný „lockdown“ a ako vianočný darček dve nové ľudské práva: – Právo na lyžiarsky vlek sa zaručuje. –      Právo na cestu na bohoslužbu je nescudziteľné a neodňateľné,” kritizuje Bihariová. Na záver statusu dodala, že by sme všetci mali byť rozumnejší ako pani Záborská a bohu sa venovali tak aby sme neohrozili ničie zdravie.

 

Keď už sa niekto teší, že ostali zachované masové stretnutia počas vianočných omší, potom prepáčte moju netaktnú…

Uverejnil používateľ Irena Bihariová • Progresívne Slovensko Streda 16. decembra 2020

 

 

Nezodpovedné a nechutné

K Irene Bihariovej sa pridala aj Janka Bittó Cigániková s SaS. Tá vo svojom statuse vyzvala hlavného hygienika, Jána Mikasa, k tomu aby s touto situáciou niečo robil. Jej cieľom je to aby sa rovnako ako aj v lyžiarskych strediskách aj v kostoloch musia ľudia preukázať negatívnym testom. “Súhlasím s nevyhnutnosťou lockdownu, pretože situácia je vážna.

Ale nijako sa nedá vysvetliť ľuďom, prečo nesmú kompletné rodiny spolu tráviť sviatky, ale do kostola smú ísť ohrozené skupiny dôchodcov bez testu,” vyjadrila sa Cigániková. To, že budú cez sviatky otvorené kostoly a ľudia ich budú môcť navštevovať nazvala lobingom cirkvi. “Motivovať teraz ľudí, navyše najviac ohrozené skupiny, združovať sa kdekoľvek vrátane kostolov a ešte si na tom robiť platenú politickú kampaň, je nezodpovedné, pani kolegyňa Záborská. Nezodpovedné a nechutné,”  odkázala Cigániková Záborskej.

 

❌VYZÝVAM HLAVNÉHO HYGIENIKA, ABY ZAKÁZAL AJ KOSTOLY BEZ TESTU, ROVNAKO AKO SVAHY A OBMEDZIL POČET ĽUDÍ❌

Súhlasím s…

Uverejnil používateľ Janka Bittó Cigániková – Fungujúce zdravotníctvo Streda 16. decembra 2020

zdroj foto: Anna Zaborska