Archeológovia našli 2000 rokov starú lebku bojovníka v zachovalej gréckej bojovej prilbe

Archeológovia pôsobiaci v Chorvátsku odhalili vzácnu bronzovú grécko-ilýrsku vojnovú prilbu v hrobe elitného bojovníka. Vedci narazili na objav pri výskume hrobky, ktorá bola objavená na skale na vrchole hory v Zakotaraci na polostrove Pelješac v južnej Dalmácii. Predpokladá sa, že bojovník bol pochovaný pred viac ako 2 000 rokmi, hoci prilba vznikla na Peloponéze približne o tri storočia skôr, počas 8. a 7. storočia pred naším letopočtom.

War helmet found in tombZdroj: Dubrovnik Museums

Prilbu s otvorenou tvárou používali starogrécki Etruskovia či Skýti a stala sa známou ako ilýrska prilba. Používala sa v Grécku počas grécko-perzských vojen a stala sa populárnou najmä v Taliansku, kde bola vyrábaná zo slonoviny.

Aj keď bol tento štýl prilby ikonický, na začiatku 5. storočia pred naším letopočtom už vo väčšine oblastí Grécka nebol používaný a jeho bežné používanie v Ilýrii skončilo podľa gréckeho spravodajcu počas 4. storočia pred naším letopočtom. Archeológovia na Záhrebskej univerzite v spolupráci s dubrovníckymi múzeami tiež poznamenali, že časť lebky bola v prilbe zachovaná, no bola v dosť zlom stave.

War helmet found in tombZdroj: Dubrovnik Museums

Dr. Hrvoje Potrebica z Katedry archeológie Záhrebskej univerzity uviedol, že grécko-ilýrska prilba zo štvrtého storočia pred naším letopočtom je „výnimočne vzácna“ a je jednou z asi štyridsiatich, ktoré sa v Európe našli. Vedci popri prilbe odhalili množstvo starodávnych zbraní, ako aj ďalší súbor pozostatkov ženy pochovanej s bronzovým náramkom okolo zápästia. Medzi ďalšími položkami bolo pätnásť bronzových a strieborných fibúl, desať ihiel alebo špendlíkov, niekoľko špirálovitých bronzových ozdôb a štipcov, ako aj niekoľko stoviek sklenených pást a jantárových korálkov.

Items in warrior's tombZdroj: Dubrovnik Museums

Dr. Domagoj Perkić, kurátor dubrovníckych múzeí, pri zmienke o náleze uviedol:

,,Doteraz tam bolo nájdených viac ako tridsať rôznych platidiel, hlavne gréckej proveniencie, pravdepodobne z hlavných miestných dielní. Je potrebné zdôrazniť, že sa jednalo o najdrahšie druhy hrncov tej doby, ktoré miestni obyvatelia ukladali po boku zosnulých ako hrobový tovar.“

Zdroj: unilad.co.uk