Čaká nás lockdown: zatvoria sa terasy, no lyžovačku si môžete užiť s negatívnym testom

Ústredný krízový štáb sa rozhodol zaviesť nové opatrenia, ktoré majú znížiť nepriaznivý vývoj pribúdajúceho počtu nakazených a obetí koronavírusu. Odborníci v spolupráci s vládou sa dohodli na zavedení nezvyčajnej formy lockdownu.

Minister dopravy Andrej Doležal, minister zdravotníctva Marek Krajčí a hlavný hygienik Ján Mikas prezradili, že nové opatrenia budú zahŕňať aj zatvorenie reštauračných terás. Reštaurácie budú môcť podávať jedlo len v prípade predaja so sebou. Toto pravidlo má platiť už od piatku – 11. decembra.

Rokovalo sa aj o otázke otvorených hotelov a lyžiarkých stredísk. Podľa premiéra Igora Matoviča a odborníkov si Slováci budú môcť užiť vianočnú a novoročnú lyžovačku s tým, že sa preukážu negatívnym testom, ktorý nebude starší ako 72 hodín. 

Väčšina nariadení má platiť až od 21. decembra, kedy sa začnú školské prázdniny. V rovnaký deň sa začne aj minimálne 3-týždňové zatvorenie všetkých obchodov, okrem nevyhnutných prevádzok, teda okrem drogérií, lekární a potravín. 28. decembra začne platiť povinné testovanie zamestnancov v podnikoch, ktoré zamestnávajú viac ako 500 zamestnancov. 

Zdroj: tvnoviny.sk

foto: TA3 screenshot