Česká lekárka uverejnila otvorený list o koronavíruse krátko po smrti jednej zo sestričiek

Odchod z tohto sveta sa žiaľ týka každého jedného z nás. Smrť si niekedy nevyberá podľa veku a nenecháva priestor k prežitiu najdôležitejších životných chvíľ ani mladým nádejným a cieľavedomým ľuďom. Tento fakt platí najmä tento rok, ktorý si v dôsledku pandémie odniesol množstvo životov mladých ľudí.

Mnoho ľudí sa na základe vlastnej skúsenosti, alebo kvôli príbehom ľudí v ich okolia, rozhodlo podeliť o svoj zážitok s vírusom COVID-19 prostredníctvom príspevkov na sociálnych sieťach. Českou republikou v posledných dňoch otriasol najmä prípad nakazenej zdravotnej sestričky, ktorá koronavírusu napokon podľahla.

Ako reakciu na tento prípad sa Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů rozhodol uverejniť príspevok lekárky Lenky Doležalovej, ktorá pracuje v jednej z nemocníc v Brne.

,,Dnes nami v nemocnici hlboko otriasla správa, že na covid zomrela mladá zdravotná sestrička, matka malého dievčatka. Nie, nebola z našej nemocnice, ani sme ju osobne nepoznali, ale aj u nás máme rad chorých sestričiek, lekárov a ďalších zdravotníkov. Veľmi si želáme, aby sa všetci vrátili späť, veľmi si želáme, aby sa všetci chorí zdravotníci uzdravili, no vieme, že všetci už sa nevrátia a aj medzi zdravotníkmi si covid vyberá svoje obete.

Pozerám na včerajšie demonštrácie ľudí odmietajúcich rúška, na vystúpenie celej rady známych osobností, ktorí odmietajú všetky opatrenia a zdôrazňujú svoje právo na slobodu. Slobodu? Alebo skôr pseudosvobodu? Skutočne niekto môže nosenie rúšok a dodržiavanie hygienických opatrení považovať za porušenie osobnej slobody? Každý z tých obrancov pseudosvobody sa môže dostať k lekárovi alebo do nemocnice.“

V príspevku sa ďalej spomína:

,,Každý z nich bude očakávať, že tam bude pripravený lekár, sestry a ďalší zdravotníci. Bude očakávať, že sa o neho postarajú, nech už bude mať infarkt, zlomenú nohu alebo sa bude dusiť pri covidovom zápale pľúc. Tí zdravotníci tam budú pripravení, hoci každá práca s pacientom predstavuje riziko. Napriek tomu tam budú !!!!“

Lekárka Lenka Doležalová svoj príspevok ukončila slovami:

,,A tak sa Vás pýtam – akým právom žiadate, aby zdravotníci za vašu slobodu platili vlastným zdravím a vlastnými životmi? Skutočne si svoju slobodu nenosenia rúšok vážite viac ako životy sestričiek a lekárov a všetkých ostatných? Čo Vaše svedomie? Čo Vaša zodpovednosť?“

Otvorená list, pri ktorom ste sa zaiste zamysleli aj vy, zdieľala dokonca aj oficiálna facebookova stránka Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky. Aj napriek nepriaznivému vývoju pandémiu sa nájdu ľudia, ktorí sa aj v komentároch pod takýmto príspevkom rozhodnú ponižovať zdravotníkov a odborníkov, ktorí robia maximum pre udržanie stabilnej situácie spojenej s pandémiou koronavírusu.

Zdroj: facebook.com