Jeho synčekovia sa narodili predčasne, teraz ich zahrieva vlastným telom. Čo je vlastne klokankovanie?

Tehotnej Janovej partnerke Marcele sa počas výletu v lese prihoršilo. Neznesiteľné bolesti brucha ich dostali do nemocnice, kde zistili čo sa deje. Jednalo sa o predčasný pôrod, ktorý aj napriek snahe lekárov neprebehol prirodzene ale cisárskym rezom. Dvojičky Honzík (690 gramov) a Tomášek (650 gramov) sa narodili ešte 27. septembra v 24. týždni.

Predčasný pôrod tak vyvolala nenápadná infekcia, ktorá sa bohužiaľ pri tomto tehotenstve prejavila. Keďže sa Marcela zotavoval po operácii, s klokankovaním pomáha aj jej partner Jan. Čo je vlastne to klokankovanie? Ako prebieha? Aké benefity to prináša novorodeniatkam?

 

Nie je to bonding

Mnoho ľudí si klokankovanie zamieňa z bondingom, ktoré môžete poznať aj pod názvom kontakt koža na kožu. Práve pri bondingu je dieťa prikladané k matke bezprostredne po pôrode pričom pri klokankovaní sa jedná o starostlivosť o predčasne narodené deti. Pri bondingu sa medzi dieťaťom a matkou vytvárajú emočné väzby, zlepšuje sa aj popôrodná adaptácia, kardiorespiračná stabilita a ľahšie začatie kojenia. Pri klokankovaní sú predčasne narodené deti prikladané na kožu buď matky alebo otca aj na niekoľko hodín.

Špeciálna poloha a teplo similujú prostredie maternice, ktoré pre predčasne narodené deti predstavuje bezpečné prostredie. Deti tak cítia teplo tela a počujú tlkot srdca matky alebo otca.

Pomáha to zo stabilizáciou srdcovej činnosti, dýchania a klokankované deti lepšie spia, sú kľudnejšie a nemávajú vysoké výkyvy teploty či infekčné komplikácie.

 

Chlapský bonding. Honza vstává ve čtyři ráno do práce a po ní jezdí k nám, aby poskytoval svoje teplo a zvuk srdíčka…

Uverejnil používateľ Porodnice Apolinář – oficiální Pondelok 23. novembra 2020

 

 

 

Uteká za nimi hneď po práci

Okrem toho, že sa deti narodili predčasne, malému Tomáškovi museli dokonca operovať črevá. V motolskej nemocnici mu tak vyoperovali 15 centimetrov čreva kvôli ich nesprávnemu fungovaniu. Všetko je už tak ako má byť a chlapci pomaly priberajú a s ďalším vývojom im pomáha aj spomínané klokankovanie. Prvý mesiac po narodení chlapcov s nimi otecko bol veľmi často, keďže jeho zamestnávateľ bol veľmi zhovievavý a mohol tak využiť týždennú “otcovskú dovolenku”.

Teraz už do práce opäť chodí no z chlapcami je tak často ako len môže. Pracuje ako kontrolór kvality ovocia a zeleniny, do práce vstáva o 4 ráno a po práci uteká rovno do nemocnice za dvojčatami. 

 

Ilustračné foto

Zdroj: pixabay.com

 

Ako to teda prebieha?

Keď Jan príde do nemocnice, sadne si do kresla a na jeho holú hruď mu sestričky priložia jedno z dvojčiat. Potom ich nakrmí mliekom zo striekačky a následne nechá bábätko na sebe vyspať.

Takto tam sedí potom nehybne minimálne 2 hodiny, keďže po krmení sa s bábätkami nesmie hýbať. „Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, klokankovanie je pre ženu veľmi fyzicky aj duševne náročné.

Maminka je často nútená hodiny a hodiny trpezlivo v pokoji sedieť blízko inkubátoru s napojením na prístroje pre pomoc pri dýchaní dieťaťa,“ vysvetľuje otecko. Z toho dôvodu v posledných rokoch pomáhajú s klokankovaním aj oteckovia. Jan sa však na nič nesťažuje aj keď sedieť nehybne aj niekoľko hodín nie je vždy pohodlné. „Ale keby som vedel, že im to pomôže, strávim s nimi takto pokojne aj 10 hodín,“ dodal otec dvojičiek.

 

zdroj. www.blesk.cz