Krčméry by sa dal zaočkovať aj vakcínou Sputnik, ktorú vyvinuli Rusi

Aj napriek výsledkom niekoľkých výskumov vakcíny proti COVID-19 je dostupnosť vakcíny v našej krajine stále v nedohľadne. Práve o tom diskutovali v televíznej relácii Na telo PLUS odborníci ako minister zdravotníctva – Marek Krajčí, epidemiológ – Pavol Jarčuška a uznávaný infektológ – Vladimír Krčméry.

Diskusiu viedol Michal Kovačič, ktorý im kládol naozaj trefné otázky. Odborníci sa k dostupnosti vakcíny na Slovensku vyjadrili neisto, no minister Krajčí však s istotou dodal, že predpokladá, že Slováci sa budú môcť otestovať už koncom januára, avšak prvotne pôjde najmä o najohrozenejšie skupiny Slovákov.

Pavol Jarčuška, odborník v obore epidemiológie, tvrdí, že pôjde najmä o zdravotníkov, pričom zaočkovať sa nebudú musieť dať tí, ktorí sa v posledných 3 mesiacoch nakazili koronavírusom.

Medzi prvé skupiny zaočkovaných majú patriť aj vojaci, policajti či hasiči. Bežný človek, ktorý nepracuje v jednej z týchto oblastí, alebo nepatrí do ohrozenej skupiny, sa bude môcť dať zaočkovať najskôr v období Veľkej noci. Európska Únia sa zatiaľ k vakcíne od spoločnosti BionTech/Pfizer vyjadrila negatívne, no vo Veľkej Británii sa už po jej schválení plánuje začiatok očkovania.

Minister zdravotníctva sa vyjadril, že vláda sa zaviazala k nákupu 17 miliónov kusov, ktoré budú kombinované z celkového počtu 6 druhov vakcín. Profesor Krčméry sa na margo ruskej vakcíny s názvom Sputnik vyjadril, že aj napriek tomu, že nákup tohto druhu vakcíny Slovensko nezvažuje, on by nemal najmenší problém s tým, aby sa dal zaočkovať aj vakcínou vyvinutou v Rusku.

Zdroj: tvnoviny.sk