Ktoré rúška chránia najlepšie? Pozrite si najnovší výskum. Toto rúško patrí medzi najlepšie

Mnohých ľudí zaujíma odpoveď na otázku, aké rúška nás dokážu najlepšie ochrániť pred koronavírusom? Táto otázka sa vyskytla ešte pred samotným zavedením povinného nosenia rúšok.

Počiatočný nedostatok rúšok viedol k rozšírenému používaniu podomácky vyrobených alternatív.

Predpokladá sa, že nosenie ochranných rúšok významne znižuje vzdialenosť, na ktorú je možné vdychovať vírusové častice. Mnohé však neboli vyskúšané aj v praxi. To znamená, že o ich účinnosti sa dá špekulovať.

Situáciu má napraviť štúdia vedcov z Duke University v Spojených štátoch, ktorá bola publikovaná vo vedeckom časopise American Association for the Advancement of Science.

Martin Fischer a jeho kolegovia prišli s rýchlym a lacným spôsobom, ako posúdiť ochranu 14 druhov rúšok. Potrebovali na to len kartónovú škatuľu, elektroizolačnú pásku, optický laser a objektív.

Proces experimentu je jednoduchý: človek si nasadí rúško a v tmavej miestnosti hovorí v smere svietiaceho laserového lúča. Kvapky prechádzajú laserovým lúčom a rozptyľujú svetlo, ktoré zaznamenáva kamera mobilného telefónu.

„Potvrdili sme, že keď ľudia rozprávajú, z ich úst vychádzajú malé kvapôčky. Koronavírus sa teda môže šíriť rozprávaním a to aj bez kašľania alebo kýchania,“ hovorí Fischer. „Videli sme aj to, že niektoré tvárové rúška blokujú uvoľňovanie častíc lepšie ako iné.“

 

Hodnotenie účinnosti

Na prvom mieste sa podľa očakávania umiestnil respirátor ​​N95 bez ventilu, ktorý umožnil prepustenie menej ako 0,1% mikrokvapôčiek.

red and white plastic container

Unsplash

Jeho verzia s ventilmi však nebola zaradená medzi top najlepších. Fischer zdôraznil, že tieto respirátory sú vynikajúce na ochranu nositeľa, no silné prúdenie vzduchu z ventilu pri výdychu je pre ostatných nebezpečné.

Druhé miesto obsadili jednorazové chirurgické rúška

green and white striped textileUnsplash

 

Na treťom mieste sa nachádzajú viacvrstvové bavlnené rúška, ktoré si mnohí vyrábajú doma – prejde cez ne iba 8% mikrokvapôčiek.

stack of white yellow green and blue textilesUnsplash

 

Najhoršie rúška

Mnoho domácich rúšok sa líši v účinnosti. Čo nie je prekvapujúce vzhľadom na rozdiely v materiáloch a výrobných metódach.

Šatky a pletené rúška sú prakticky zbytočné, pretože prepúšťajú až 50% mikročastíc.

black knit scarfUnsplash

woman in purple floral scarf and purple blazerUnsplash

Najhoršia situácia je s viacúčelovými šatkami, ktoré obľubujú najmä športovci a turisti. Nosia ich buď ako členku alebo nákrčník.

Takéto ochranné prostriedky zvyšujú riziko infekcie až o 105%. „V prípade flísového nákrčníka je počet kvapôčiek ešte väčší, ako keď človek nemá žiadne rúško,“ argumentujú autori štúdie.

man holding his face maskUnsplash

Je to tak kvôli skutočnosti, že ide o materiál, ktorý rozkladá veľké kvapôčky na menšie a vďaka tomu môžu dlhšie zostať vo vzduchu, tým pádom sú potenciálne nebezpečnejšie. Zdalo by sa, že akékoľvek rúško je lepšie ako nič, no tento výskum potvrdzuje, že opak je pravdou a existujú aj výnimky.

Nezabudnite, že rúško ​​je iba jedným z ochranných prostriedkov. Nie je to všeliek a ani 100% ochrana. Avšak nosenie rúška určite znižuje vírusovú záťaž a stáva sa prekážkou priameho kontaktu so šíriteľmi. Pravidelne si preto dezinfikujte ruky, vetrajte domov a noste kvalitné rúško, ktorým chránite seba aj vašich blízkych pred možnou nákazou.

 

Zdroj: takprosto.cc