Mladíkovi operovali koleno na izbe a bez anestézie. Riaditeľ piešťanskej nemocnice ho v horúčkach poslal do nemocnice v spádovej oblasti!

To, že slovenské zdravotníctvo nie je jednoznačne “tip-top” si zažila na vlastnej koži snáď každý Slovák či Slovenka. Zľahčovaniu zdravotného stavu či neodbornému zaobchádzaní sa niekedy vôbec nevyhnete. Peklo si zažil aj mladík, ktorého po operácii kolena dostihli komplikácie. Na odporúčanie šiel do piešťanskej nemocnice, kde sa k nemu správali jednoducho neľudsky. Problémom mal byť riaditeľ, ktorý mladíka odmietal prijať kvôli tomu, že nespadal pod ich oblasť. Po zákroku, ktorý v tajnosti lekári previedli na izbe ho v horúčkach nechal previezť v sanitke do Bojníc.

 

Riaditeľ nemocnice o ňom nemal vedieť

Filip podstúpil koncom novembra operáciu kolena no po pár dňoch sa mu objavili vysoké horúčky, ktoré neustupovali ani po liekoch. Neskôr mu z krvi bol zistený veľký zápal v spomínanom operovanom kolene. Tým, že takúto situáciu trebalo urýchlene riešiť sa na odporúčanie lekára  dostal do piešťanskej nemocnice hneď na druhý deň.

“Hneď na začiatku mi oznámil že keby sa niekto pýtal sme rodinný príbuzný.Bolo to z toho dôvodu že sa bál že sa o mne dozvie riaditeľ nemocnice Štefan Kóňa. Mne osobne bolo jedno v akej spádovej oblasti som a že niesom z Piešťan. Potreboval som proste ľudsky pomoc. A možno to trošku preženiem ale zachrániť nohu,” opisuje svoj príbeh Filip. 

 

Thermometers on White Surface

Zdroj: pexels.com

 

Operovať či nie?

Po prijatí na izbu mu rýchlo urobili predoperačné vyšetrenia a utekali s ním “na sálu”. Spomínaná “sála” bola vlastne chodba pred jeho izbou kde v krátkom tričku a kraťasoch sedel asi pol hodinu, kde sa rozhodovalo či ho vôbec budú operovať. Riaditeľ Kóňa sa o Filipovi dozvedel a ”rozbehol svoju hru”, no Filipa nakoniec zoperovali. Operácia, ktorá mala byť prevedená v anestézii, spočíva v zavedení hadičiek do kolena a stehna, cez ktorú bude prúdiť dezinfekcia a následne vytekať von. Hadičky by mal mať v nohe zavedené 5 dní aby sa infekcia nepreniesla na druhé koleno či iné orgány. Po operácii sa Filip prebudil bez hadičiek v nohe a lekár, ktorý ho operoval teraz mu povedal, že mu to prepláchli jednorazovo. Mal v tom prsty riaditeľ, ktorý nariadil tento jednorazový preplach namiesto spomínaných hadičiek.

 

Opened Door

 

Zdroj: pexels.com

 

Operovali “na čierno”

O pár dní za Filipom prišiel lekár, ktorý ho operoval a dobre vedel, že tie hadičky mu do kolena zaviesť musí. No táto operácia nemohla byť vykonaná oficiálne pretože by ju riaditeľ nemocnice “zatrhol”. “Preto sa doktor Hendrich rozhodol že mi tento zákrok spraví “na čierno” za živa rovno na posteli v nemocničnej izbe za prítomnosti troch sestier. Opakujem že zavedenie týchto hadičiek sa vykonáva na operačnej sále pri celkovej alebo čiastočnej anestéze kde máte umŕtvenú spodnú časť tela. Ja som dostal dve ihly do kolena od bolesti,” skonštatoval Filip. Za prítomnosti lekára Hendricha a troch sestier mu hadičky do kolena a stehna zaviedli bez anestézy. Problém však prišiel až o pár dní po operácii “na čierno”, ktorá sa odohrala v sobotu večer.

 

White Hospital Beds

Zdroj: pexels.com

 

Musel sa brániť

“V pondelok, to znamená v podstate deň po zavedení preplachovej drenáže (hadičiek), ma ráno čakala vizita. Od rána som sa necítil dobre. Mal som opäť horúčku 38,3 a jednoducho som sa len snažil spať a nemyslieť na bolesť kolena.

Doobeda ku mne do izby nabehli doktori Ľuboš Klement a Dmytro Dudko. Povedali mi že na rozkaz riaditeľa Štefana Kóňu mi idú okamžite vybrať hadičky z kolena, dostanem prepúšťaciu správu a budem prepustený a nech sa omňa starajú tam kde bývam,” opísal neľudské zaobchádzanie Filip.

No on sa nedal a ohradil sa tým, že ak sa ho len dotknú bude sa fyzický brániť, keďže mu išlo o holý život. Obaja lekári tak nad tým mávli rukou a z izby odišli. Po 10-tich minútach sa jeden z nich vrátil a Filipovi oznámil, že hadičky mu nebudú vyberať ale o hodinu ho sanitkou prevezú do bojnickej nemocnice kam patrí. “Momentálne sa už nachádzam v Bojniciach kde je o mňa super postarané a môj stav sa zlepšuje,” zakončil hrozivý príbeh Filip, ktorý hodinu a trištvrte trpel počas prevozu sanitkou.

 

Celý Filipov príbeh si môžete prečítať tu:

Vymožiteľnosť práva v tomto štáte nieje najjednoduchšia a stojí dosť peňazí a kontaktov.
Párkrát mi bolo povedané že…

Uverejnil používateľ Filip Trosko Streda 16. decembra 2020