Na krízovom štábe bude hlavnou témou Vianočný lockdown. Budeme od 16. decembra všetci doma?

V spojitosti s decembrom sa ešte koncom novembra najviac skloňovalo slovné spojene plošné testovanie. To sa však zatiaľ neuskutočnilo a vláda musí podniknúť správne kroky k tomu aby sa nákaz koronavírusu nešírila. Veľkým problémom tak ostávajú vianočné sviatky počas, ktorých migruje veľa ľudí čo znamená, že potenciál šírenia nákazy je ozaj vysoký. Vláda preto uvažuje o tvrdom lockdowne, ktorý do diskusie opäť priniesol premiér Igor Matovič. 

Lockdown aj testovanie

Dnes v Bratislave opäť zasadá Ústredný krízový štáb, kde sa bude prejednávať aktuálna epidemiologická situácia a ďalší postup v zamedzení šírenia koronavírusu. Situácia sa naozaj zhoršila, keďže počet nakazených v nemocniciach prekonal hranicu 2000. Takýto nepriaznivý vývoj si teda žiada rýchle a radikálne zmeny, ktoré zaručene zaberú a aj preto prichádza opäť do úvahy aj tvrdý lockdown. Podľa zdrojov portálu aktuality.sk sa hovorí o návrhu lockdownu od 16. či 18. decembra spolu s plošným testovaním počas víkendu (18. – 20. 12.).

 

Woman in Green and White Stripe Shirt Covering Her Face With White Mask

Zdroj: pexels.com

 

Za plánom Matovičia stojí aj Naď či Mikulec

„Áno, jedným z riešení je znížiť mobilitu na takú úroveň ako sme si to zažili či už na jar, alebo začiatkom jesene a obávam sa, že iná cesta asi nebude ako zásadným spôsobom dostať ľudí do domovom, aby nevychádzali,” povedal minister obrany, Jaroslav Naď. Možnosť lockdownu pripúšťa aj šéf ministerstva vnútra, Roman Mikulec, ktorý prizvukuje, že polícia je pripravená na všetky možné alternatívy. Pripomína aj fakt, že oproti iným krajinám môžu Slováci stále chodiť do práce a nakupovať no to si neuvedomujeme takže je dosť možné, že nás čaká práve tvrdý lockdown.

 

 

Obmedzenie mobility ľudí počas sviatkov

„Nebudem špeficikovať, či by to malo byť na úrovni okresov alebo na úrovni neviem čoho. Ale potom len tvrdý lockdown, ako to urobili v iných krajinách,“ vyjadril sa Roman Mikulec. Jednoznačným cieľom vlády je teda zníženie mobility ľudí počas sviatkov pravdepodobne v rovnakom duchu ako počas jari. Ako už teda načrtol aj Mikulec, nie je zjavné či sa bude tvrdý lockdown aplikovať celoplošne alebo sa uzavrú iba okresy, kde je epidemiologická situácia najkritickejšia. Podľa posledných informácii sú momentálne na tom najhoršie okresy Nové Mesto nad Váhom či Levice.

 

zdroj: aktuality.sk

foto: Igor Matovic Instagram