Ochodníci sa zaviazali k zastaveniu predaja plastových trblietok už počas tohtočných Vianoc

Mnoho veľkých britských supermarketov sa v tomto období zaviazalo, že počas tohtoročného predvianočného obdobia nebudú predávať tovar s toxickými lesklými trblietkami na povrchu. Nebiologický lesk sa ukázal ako škodlivá znečisťujúca látka, ktorá sa v poslednom období dostala do supermarketových reťazcov viac, ako by sme čakali. Odhaduje sa, že každý rok skončí v oceánoch 4 až 12 miliónov ton plastového odpadu.

Major Retailers Ditch Glitter For Christmas In Bid To Save PlanetZdroj: Pixabay

Plastové kúsky sú pre zvieratá toxické a mnohokrát sa stáva, že ich majú doslova plný žalúdok. Mnoho maloobchodných predajcov preto slúbilo, že urobí všetko pre to, aby sa nárast znečistenia, ku ktorému dochádza z veľkej miery aj počas sviatočného obdobia, minimalizovalo.

Spoločnosť Sainsbury’s oznámila, že tento rok nebudú na jej vianočných pohľadniciach, baliacom papieri alebo darčekových taškách žiadne trblietky. Dodala, že zníži aj lesklý materiál, využívaný na sušienkach, ozdobách a kvetoch. Spoločnosť Boots medzitým prisľúbila vylúčenie všetkých jednorazových plastových obalov z ich vianočných darčekov, čo má docieliť zníženie plastového odpadu až o 2 000 ton. Asda uviedla, že tento rok bude ponúkať výlučne udržateľný vianočný sortiment. Tesco prisľúbilo, že trblietky využije len na pečive.

Major Retailers Ditch Glitter For Christmas In Bid To Save PlanetZdroj: Pexels

Spoločnosť Morrisons oznámila, že pôjde ešte ďalej a trblietky odstráni úplne zo všetkých výrobkov svojej vlastnej značky, od pohľadníc, baliaceho papiera, darčekových tašiek a sušienok až po rastliny a vianočné vence. Odhaduje sa, že tento krok sa množstvo plastu v oceánoch zníži až o 50 ton len kvôli zníženiu plastových obalov z regálov spoločnosti Morrisons. Christine Bryce, riaditeľka spoločnosti Morrisons, prezradila: „Zakaždým, keď si vytiahnete sušienku z obalu alebo pohľadnicu z obálky, vyprodukujúte nebezpečný odpad. Tento rok sme preto minimalizovali sortiment s trblietkami a plastom tak, aby si mohli zákazníci vychutnať sviatky bez obáv o dopad na životné prostredie.“

Major Retailers Ditch Glitter For Christmas In Bid To Save PlanetZdroj: Pexels

Medzitým sa Waitrose a John Lewis tiež dohodli, že tieto Vianoce odstránia z výrobkov na jedno použitie všetok plast. John Lewis Partnership vo svojom vyhlásení uviedol: „Všetky pohľadnice vlastnej značky, krekry, baliaci papier a darčekové tašky sú teraz stopercentne bez trblietok.“ Keď hovoríme o úplnom prechode od plastov, bojovník za minimalizáciu znečistenia, Tony Bosworth, uviedol: ,,Ľudia si môžu stále vychutnať sviatočné obdobie bez lesku a nezmyselných obalov, ktoré prispievajú k znečisteniu, ktoré ohrozuje našu planétu. Je to krok správnym smerom.“

Zdroj: ladbible.com