Podľa Číňanov má koronavírus pôvod v Českej republike. Čo je na tom pravdy?

Podľa čínskych vedcov, ktorí sa snažia očistiť meno čínskej provincie Wu-chan, bol koronavírus do Číny prenesený prostredníctvom turistov z iných krajín. Vedci sa snažia dokázať, že COVID-19, pandémia tohto storočia, nepochádza zo žiadnej z čínskych oblastí. Okrem viacerých krajín, ktoré čínski vedci spomenuli, tam zaznela aj Česká republika. Podľa čínskych vedcov má koronavírus pochádzať práve z Česka.

Ceng Kuang, bývalý hlavný epidemiológ Čínskeho strediska pre kontrolu a prevenciu chorôb, sa vyjadril: „Wu-chan je miestom, kde bol COVID-19 prvykrát identifikovaný, ale nie je miestom jeho pôvodu.

Čína okrem iných európskych miest poukazuje aj na Indiu, ktorá sa v uplynulých rokoch potýkala s naozaj náročným obdobím sucha, počas ktorého ľudia používali rovnaký zdroj vody ako zvieratá, čo mohlo spôsobiť šírenie viacerých nebezpečných chorôb.

Podľa rôznych konšpiračných teórii bol koronavírus vyvinutý v čínskom Je-nan, pričom to dokazuje najmä výskyt choroby u tamojších banníkov v roku 2012 – 2013, ktorá mala veľmi podobné príznaky, akými trpia nakazení koronavírusom v týchto mesiacoch. Hovorca ministerstva zahraničných vecí, Čao Li-ťien, sa k tejto konšpiracii vyjadril: Aj napriek tomu, že Čína oznámila prípady nákazy ako prvá, neznamená to, že vírus pochádza z Číny. Proces hľadania jeho pôvodu stále pokračuje.“ 

Zdroj:novinky.cz