Príspevok slovenskej nemocnice, ktorý vám otvorí oči. Vyčerpaných lekárov a pacientov s koronavírusom uvidíte na fotografiách

Aj na COVID pavilóne vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline sa rovnako ako vo väčšine slovenských nemocníc nachádza skupina pacientov, ktorých koronavírus zasiahol viac ako iných. Niektorí z nich majú šťastie a po pár týždňoch sa z nemocnice dostanú bez vážnejších dôsledkov. Iní z nej žiaľ živí už nikdy nevýjdu.

Fotograf Michal Burza sa na základe názorov niektorých ľudí, podľa ktorých je koronavírus výmysel, rozhodol vytvoriť príspevok s emotívnymi fotografiami lekárov a pacientov zo spomínanej nemocnice.

Podľa nemocnice sa u týchto hospitalizovaných nakazených prejaví vírus

intenzívnejšie ako by sme si mohli myslieť. Všetci hospitalizovaní majú ťažký priebeh, ktorý sa nevyrovná ľahkému soplíku, o ktorom hovoria popierači:

„Z fotky možno necítite bolesť, nepočujete trápenie a nevidíte do očí ľuďom, ktorí by vám radi povedali, ako im COVID zmenil, zničil alebo ukončil život.“ V príspevku sa dokonca spomína, že hospitalizovaní pacienti nemajú silu na to, aby vysvetľovali pravdu tým, ktorí koronavírus popierajú a tak si väčšina z nich svoje skúsenosti nechá pre seba aj po tom, čo sa vyliečia.

Popierači si priznajú chybu až v momente, keď sa nakazia, alebo niektorí dokonca až vtedy, keď prídu o niekoho z ich okolia či z rodiny. Smrť tak vysokého počtu Slovákov by pre nich mala byť dostatočným dôkazom na to, aby už viac o koronavíruse nepochybovali. Nemocnica v príspevku pokračovala:

„Nikto z nás nevie, ako to zvládne jeho telo.

Tak sa prestaňme spoliehať na to, že sme mladí, že sme zdraví, že Eva od vedľa mala len teplotu a bolela ju hlava, že už to budeme mať aspoň za sebou. Lebo nie každý má to šťastie…“

Slovenskí zdravotníci sú v koncoch. Okrem fyzických síl im ubúdajú aj tie psychické. Nemocnica vysvetľuje: „Tiež by si priali pokojné Vianoce, zavrieť COVID pavilóny, prestať počúvať šuchanie bieleho overalu pri každom pohybe, dýchať bez respirátora, vrátiť sa na svoje domovské oddelenie, normálne operovať a liečiť, nemať stres, či bude ten test pozitívny alebo negatívny. Majú toho dosť.

Nemocnica sa zároveň pridala k vláde, ktorá odporúča prežitie vianočných sviatkov v bubline blízkych osôb, pričom by sa mali stretávať len členovia dvoch rodín. Nemocnica si želá, aby boli podobné fotografie len minulosťou, ktorá sa už nebude opakovať. 

zdroj foto : Michal Burza