Vatikán schvaľuje očkovanie vakcínou na nový koronavírus Covid-19

Očkovanie proti Covid-19 je morálne, usúdil Vatikán po tom, čo niektoré skupiny bojujúce proti potratom vyvolali obavy z výroby vakcín.

Niektoré skupiny prišli s tvrdením, že koronavírusové vakcíny sa vyrábali z buniek potratených plodov. Bunky sú skutočne skonštruované a pestované v laboratóriách z tkaniva získaného spred mnohých desaťročí, ale nie sú vyrobené priamo z potratených plodov.

Vatikánska Kongregácia pre náuku viery uviedla v oznámení schválenom pápežom Františkom, že prijatie očkovania je morálne povolené.

„Je morálne prijateľné dostať vakcínu Covid-19, ktorú vo svojom výskume a výrobnom procese používali bunkové línie potratených plodov,“ uvádza sa v poznámke.

Vyhlásenie bolo vydané a podpísané vedúcou Kongregácie v reakcii na niekoľko žiadostí o usmernenie týkajúce sa použitia vakcíny.

V cirkvi sa vyskytli určité nezhody týkajúce sa etiky používania vakcíny Covid-19, pretože sa v nej používalo tkanivo získané z dvoch potratov, ku ktorým došlo v minulom storočí.

Potratové prepojenie, ktoré viedlo mnohých biskupov k nesúhlasu s vakcínou, teraz odmietol Vatikán aj Americká konferencia katolíckych biskupov. Americká konferencia katolíckych biskupov už začiatkom mesiaca vydala vyhlásenie, v ktorom uviedla, že použitie vakcín Covid-19 je morálne opodstatnené.

„Vzhľadom na naliehavosť tejto krízy, nedostatku dostupných alternatívnych vakcín a skutočnosti, že súvislosť medzi potratom, ktorý sa udial pred desiatkami rokov, a použitím vyrobenej vakcíny je nopodstatnená, je očkovanie novými vakcínami COVID-19 morálne oprávnené.“

Vyhlásenie Vatikánu je zamerané na riešenie morálnych otázok týkajúcich sa vakcíny a nezameriava sa na hodnotenie bezpečnosti alebo účinnosti.

Vyhlásenie tiež vyzvalo vlády, farmaceutické spoločnosti a medzinárodné organizácie, aby venovali osobitnú pozornosť spravodlivej distribúcii vakcíny do chudobnejších krajín.

„Pre farmaceutický priemysel, vlády a medzinárodné organizácie je tiež morálnou nevyhnutnosťou zabezpečiť, aby vakcíny, ktoré sú účinné a bezpečné z lekárskeho hľadiska, boli prístupné aj pre najchudobnejšie krajiny spôsobom, ktorý nie je pre nich nákladný.“

Zdroj: edition.cnn.com