Vieme, čo zahŕňa zákaz vychádzania, ktorý platí od dnes. Polícia bude kontrolovať toto!

Aj napriek tomu, že mnoho ľudí aktuálne opatrenia zľahčuje a nemienia ich dodržiavať v plnej miere, Polícia Slovenskej republiky bude v uliciach väčšiny slovenských miest kontrolovať dodržiavanie nariadení, pričom sa bude sústrediť na najpodstatnejšie nariadenia, ktoré boli prijaté tento týždeň.

K nakazeným sa v priebehu posledného týždňa zaradili mnohé známe osobnosti, medzi ktoré patrí už aj premiér Igor Matovič či ministerka Veronika Remišová. Mnoho ministrov je v 10 dňovej karanténe a čaká na test. Vláda schválila opatrenia, ktoré boli odsúhlasené Ústredným krízovým štábom a Pandemickou komisiou kvôli zhoršujúcemu sa vývoju, pri ktorom hrozí, že do konca roka bude na Slovensku pribúdať viac ako 10 000 prípadov denne. 

V súvislosti s nariadenia sa Polícia Slovenskej republiky vyjadrila:

,,Budú kontrolovať aj okolie na miestach so zvýšenou koncentráciou osôb, ako sú železničné stanice, nástupištia, potraviny, drogérie, zásielkovne, odberné miesta a podobne. Dopravní policajti budú vykonávať náhodné kontroly na hlavných cestných ťahoch zamerané na dodržiavanie zákazu vychádzania.“ Polícia dodáva, že kontrolovať budú aj rúška. V príspevku bolo uvedené aj: ,,Policajti pri hodnovernom preukázaní účelu cesty budú voči občanom postupovať ústretovo. Je nutné si uvedomiť, že obmedzenie má mať najväčší dopad na takých občanov, ktorí nerešpektujú akékoľvek opatrenie, ktorým nezáleží na tom, či vírusom nakazia svojich blízkych.

Pre uľahčenie presunu a pre urýchlenie kontroly odporúčame obyvateľom hodnoverne preukázať účel presunu. Povinnosť to nie je, ale môžete mať pri sebe napríklad pracovnú zmluvu, potvrdenie od zamestnávateľa, súdne rozhodnutie o starostlivosti o dieťa, doklad z nákupu a podobne.

Ak príslušníci Policajného zboru zistia priestupky, môžu udeliť pokutu vo výške až 1 000 eur pri blokovom konaní.

Ak sa nedodržiavanie nariadení bude riešiť v správnom konaní, Slovákom bude hroziť pokuta až do výšky 1 659 eur. Polícia sa k pokutám vyjadrila: ,,Výber pokút skutočne nie je prioritou polície, podobne ako u iných priestupkov, skôr sa zameriavame na prevenciu a ide nám viac o dodržiavanie zákonov a nariadení, čo, samozrejme, neznamená, že pokuty neukladáme.

 

zdroj: slovenska policia FB