Vyhrala spravodlivosť: Novela zákona umožní ženám odísť do dôchodku skôr!

Dôchodkový vek je pre niekoho ešte v nedohľadne no na svoju budúcnosť treba myslieť. V médiách ste určite zachytili “vzburu” žien, ktoré sa narodili v sporných rokoch (1957 – 1963). Vďaka novele zákona o sociálnom poistení tak budú tieto ženy môcť odísť do dôchodku skôr. Novela zákona tak zaručuje odpočet rokov z dôchodkového veku za vychované deti. Je však v tom menší háčik a nie všetky ženy túto možnosť využijú.

Ešte tento štvrtok (24. septembra) sa v parlamente schválila novela zákona z dielne poslankýň Petry Krištúfkovej (Sme rodina), Anny Zemanovej (SaS) a Kataríny Hatrákovej (OĽaNO). Návrh tak podporili a odsúhlasili všetky 140 prítomní poslanci. Petra Krištúfková tak tvrdí, že sa touto novelou odstráni krivda voči 140 000 ženám. Tým sa počas vlaňajšieho schvaľovania novely neodpočítal pol rok z dôchodkového veku za jedno vychované dieťa.

“Prijali sme veľmi dôležitý zákon, naprávame obrovskú nespravodlivosť, ktorú spáchala bývalá vláda Roberta Fica a Petra Pellegriniho,” reagoval na odsúhlasenie novely Boris Kollár. Ženy narodené v sporných ročníkoch tak boli ukrátené dokopy o sumu 430 miliónov eur, ktoré si podľa Kollára ukradla “bývalá sociálna vláda”. Podľa ministra práce a sociálnych vecí, Milana Krajniaka, tieto peniaze spomínaným ženám patria a nemožno ich o ne takto okradnúť.

Two Adult Women Beside Each Other

Zdroj: pexels.com

 

Rozdelili ich do troch skupín

Súčasná novela zákona tak rozdeľuje ženy z ročníkov 1957 až 1963 do troch skupín. Ženám v prvej skupine sa tak za každé vychované dieťa odpočíta 6 mesiacov z dôchodkového veku.

Druhej skupine tak ponúkajú finančnú kompenzáciu aj odpočet rokov za vychované deti. Do tretej skupiny patria ženy, ktoré už odišli alebo odídu do dôchodku pred 1. januárom 2021 bez toho aby im odpočítali roky za vychované deti. Im je tak ponúknutá iba finančná kompenzácie, ktorá bude predstavovať buď jednorazový doplatok alebo percentuálne zvýšenie starobného dôchodku. O tom však musí rozhodnúť Sociálna poisťovňa do 31. decembra 2022.

Najvyššia možná dedukcia z dôchodkového veku týchto žien tak bude predstavovať 18 mesiacov v prípade ak vychovali 3 a viac detí. Podľa novely tak na základe rovnakého princípu môžu byť za vychovávanie detí odpočítané roky aj mužom, ktorým sa výchova detí zohľadňuje. Preto sa pôvodná tabuľka dôchodkového veku podľa roku narodenia nahrádza úplne novou, ktorá zvýhodní aj sporné ročníky 1957 až 1963.

Man Standing Beside Woman on Swing

Zdroj: pexels.com