Český analytik o vývoji pandémie: “Stojíme v ústrety ďaleko väčšej katastrofe ako doteraz!”

Vývoj pandémie je dá sa povedať v našich rukách. Ak zodpovedne budeme dodržiavať aktuálne opatrenia vieme istým spôsobom spomaliť šírenie vírusu. Nosenie rúšok, zvýšená hygiena či obmedzenie pohybu sú základnými piliermi ochrany pred nákazou koronavírusom.

No aj napriek tomu musíme byť realistický a uvedomiť si, že pandémia neskončí okamžite sťa by šibnutím čarovným prútikom. Svoju prognózu vývoja pandemickej situácie odprezentoval na sociálnej sieti aj uznávaný český analytik, Petr Ludwig.

 

Jeho prognózy a modelové situácie v minulosti vyšli

Síce sa Ludwigove takpovediac varovanie týka predpovede pre Českú republiku no pravdepodobne sa podobnému scenáru nevyhne ani Slovensko. “Štvrtá vlna bude vďaka novej dvakrát nákazlivejšej mutácie koronavírusu omnoho iná – bude pravdepodobnejšie horšia ako všetky doterajšie vlny v súčte dokopy. Nie je to strašenie, ale výzva k zodpovednej včasnej príprave,” napísal Petr Ludwig na svoj Facebook.

Čo sa týka jeho prognóz, vyšla mu nejdena z nich.

Napríklad, predpovedal druhú vlnu ešte na konci augusta a varoval aj pred treťou vlnou aj kvôli vianočným sviatkom. Dokonca počas šiestich týždňov v septembri a októbri správne vymodeloval vývoj hospitalizácií v nemocniciach. Jeho model tak na celý mesiac aj pol sedel sedel takmer na deň presne len s malou odchýlkou.

 

Uverejnil používateľ Petr Ludwig Piatok 15. novembra 2019

 

 

Potrebujeme zmenu a to čím skôr!

“Čaká nás behom marca s najväčšou pravdepodobnosťou štvrtá vlna, ktorú zásadne ovplyvní nová mutácia vírusu, ktorá je podľa všetkého cca 2x viac nákazlivá,“ zhrnul svoju prognózu do jednej vety. Problémom je teda nová nákazlivejšia mutácia, ktorá pomaly ale isto preberie dominanciu nie len v Česku ale aj u nás.

Dvakrát vyššia nakaziteľnosť je tak podľa Ludwiga oveľa väčšou hrozbou ako dvakrát vyššia smrtnosť tohto vírusu. Varuje tak, že nápor nakazených nemocnice nezvládnu ak v riadení nenastane zmena. Na zmenu k zmierneniu dopadu štvrtej vlny na ľudí a ekonomiku tak podľa jeho slov máme ešte mesiac a pol. Priznal však, že k zmysluplnej zmene je potrebná aj zmena vo vedení tejto pandémie.

 

A je to… 🤝
+ ještě si k tomu v hlavě přehrajte tu melodii…
Nic trefnějšího jsem neviděl.

Jsme schopný národ, jen…

Uverejnil používateľ Petr Ludwig Piatok 15. januára 2021

 

 

Pomôcť by mohlo Nemecko

Ludwig tak uviedol, že riadenie pandémie by malo byť odovzdané do rúk Nemcom. Presnejšie odborníkom z Robert Koch Institute, ktorým by zaplatili za krízový management.

Podľa neho by to malo byť výhodné pre obe krajiny, keďže aj Nemecko by vyťažilo z toho, že by za susednú krajinu nemala takú čo má najhoršie výsledky v celej Európskej únii čo sa týka pandémie. “Nehovorím o odovzdaní riadenia zeme, ale odovzdanie riadenia epidémie,”

ozrejmil analytik. Okrem iného vyzýva aj všetkých ľudí o zapojeniu sa do boja proti pandémie rovnako ako počas prvej vlny ak im mozog ešte nevymili dezinformácie. K tomu aj príznačne pridal citát pripisovaný Einsteinovi: “Svet nebude zničený tými, ktorí páchajú zlo, ale tými, ktorí sa na nich pozerajú, bez toho, aby niečo urobili.”

 

Zdroj: commons.wikimedia.org

 

Základ je očkovanie

Blížiaci sa problém by malo vyriešiť aj očkovanie no za pokus by stálo aj testovanie čínskej či ruskej vakcíny.

“Inak napríklad čínskou vakcínou Sinopharm sa nechal v Emirátoch verejne očkovať aj šejk. Začal som ju študovať a vôbec nevyzerá zle – odhadom je tak desaťtisíckrát až stotisíckrát bezpečnějšia z pohľadu zdravotných komplikácií ako dostať Covid. Hlavné riešenie je: Rýchla vakcinácia so skvelou logistikou a obstarať čo najrýchlejšie čo najviac vakcín,” podotkol Ludwig.

 

Roušky & vakcíny. Dvě věci, které za rok 2020 a 2021 zachrání opravdu hodně životů. Ať si dezinformační servery a ezo lidičky říkají co chtějí. Věda ví. ♥️

#TeamScience

Uverejnil používateľ Petr Ludwig Sobota 26. decembra 2020

 

 

Celý status českého analytika si môžete prečítať tu:

Přátelé, tohle bude opět delší ale o to důležitější status. Stojíme vstříc daleko větší katastrofě než doposud. Čtvrtá…

Uverejnil používateľ Petr Ludwig Nedeľa 17. januára 2021