Dedinský spôsob pestovania bohatej úrody paradajok: 5 trikov od skúseného záhradkára úplne zadarmo

 

Blíži sa sezóna pestovania obľúbených byliniek, ovocia a zeleniny v záhradkách, skleníkoch, či v byte na balkóne alebo na parapete.

Dnes sme pre vás zozbierali niekoľko jednoduchých typov na hnojenie sadeníc paradajok, ktoré posilnia rastlinku a postarajú sa aj o dobrú úrodu.

Čo rastlinkám chýba?

Podľa vzhľadu rastlinky sa dá presne určiť, čo paradajke chýba. Medzi základné faktory nedostatku živín patria nasledovné :

  • zažltnuté a zvädnuté listy, ako aj pomalší rast – nedostatok dusíka.
  • listy fialovejú, stonky sú tenké a vývoj je oneskorený – nedostatok fosforu.
  • hrany listov sú suché – nedostatok draslíka.
  • listy sú pokryté žltými škvrnami – nedostatok horčíka.
  • deformácia a žltnutie listov – nedostatok vápnika.

Je tiež dôležité nemýliť si príznaky ochorenia s obvyklými príznakmi nedostatku vlahy, ktoré sa vyznačujú pomalým rastom, žltnutím listov, deformáciou a bledou farbou. V tomto prípade je potrebné  mal závod postarať o dostatočné napájanie, osvetlenie a zvýšenie teploty okolia.

Ako pomáha hnojenie?

Vďaka živinám sú sadenice zdravé a silné,  tiež menej náchylné k chorobám. Hnojenie má pozitívny vplyv na rast a vývoj zeleniny:

  • podporuje tvorbu silných koreňov
  • stimuluje rýchle zakorenenie sadeníc
  • zvyšuje celkovú imunitu rastlín
  • chráni pred rozvojom chorôb
  • urýchľuje tvorbu plodov

Ako hnojiť paradajky

Skúsení záhradkári hovoria, že bez hnojenia nemôže žiadna zelenina ani ovocie rásť normálne – neprijme z pôdy dostatok živín. Práve preto vám prinášame zopár tipov na hnojenie.

Jód

Na prípravu hnojiva s jódom naplňte 10 litrovú nádobu s vodou a pridajte 10 kvapiek jódu. Hnojte maximálne 1-2 krát týždenne.

Cesnak

Ak rastlinka vädne alebo je často oslabená, skúste požiť cesnak na posilnenie ich imunity. 5 strúčikov cesnaku zalejeme 1 litrom vriacej vody a necháme 20 minút na teplom mieste. Pridajte polievkovú lyžicu roztoku do litra vody a zalievajte dvakrát týždenne.

Droždie

Kvasinky sú vynikajúce na hnojenie paradajok. Do 3 litrov destilovanej vody bez chlóru pridajte 100 g zriedených kvasiniek a pol lyžice cukru. Roztok zakryte gázou a udržujte v teple, občas miešajte. Hnojivo bude pripravené na použitie po skončení procesu kvasenia. Stačí len zriediť pohár zmesi s 10 litrami vody a hnojiť raz mesačne.

Škrupiny

Škrupiny z vajec budú pre paradajky vynikajúcim zdrojom vápnika. Na prípravu takéhoto hnojiva dajte škrupiny z 3 – 4 vajec do trojlitrovej nádoby, zalejte teplou vodou a nechajte odstáť 2-3 dni. Paradajky zalievajte roztokom 2 krát mesačne.

Grunt z kávy

Vďaka pridaniu kávovej usadeniny sa pôda stáva drobivejšou a je nasýtená mnohými užitočnými látkami. Vďaka tomu bude zem obohatená o dusík a kyslík,  a výhonky budú rásť rýchlejšie.

Každý z prírodných hnojív dodá pôde svojím spôsobom chýbajúce látky a pomôže mladým sadeniciam stať sa zdravými a plnohodnotnými rastlinami. Vyskúšajte tieto užitočné tipy a nezabudnite ich zdieľať so svojimi priateľmi!

zdroj:sovkusom.ru