“Iná cesta nie je!”: Matovič chce opäť začať plošne testovať. Ak by sa nič nerobilo, čísla by rapídne stúpali kvôli zmutovanému koronavírusu z Veľkej Británie!

Aj po dnešnom rokovaní vlády na tému aktuálnej situácie sme sa dočkali tlačovej besedy. Na nej minister zdravotníctva, Marek Krajčí, potvrdil, že situácia na Slovensku je “veľmi vážna, dalo by sa nazvať, že až kritická”.

V nemocniciach zaznamenávame rekordné počty ľudí, 3033 zo toho 228 ľudí na JIS a 251 ľudí s potrebou pľúcnej ventilácie. Okrem iného je novým strašiakom zmutovaný kornavírus, ktorého výskyt sa potvrdil aj na Slovensku. Kvôli zhoršujúcej situácii tak vláda musela zakročiť a prichádza s plánom, ktorý nám už v minulosti pomohol zkosiť krivku.

 

Agresívna mutácia koronavírusu aj na Slovensku

Premiér Igor Matovič tak po slovách Krajčího naviazal na nový zmutovaný koronavírus, ktorý sa prvýkrát objavil vo Veľkej Británii. Potvrdené prípady s touto mutáciou evidujeme na východe v Michalovciach ale aj v Nitre a Bratislave. Podľa slov premiéra táto “agresívnejšia mutácia” dokáže v priebehu 6-tich týždňov zvýšiť podiel nakazených touto formou z 15 až na 80%. To znamená, že za ten istý čas dokáže mutácia nakaziť o tretinu viac ľudí.

Podľa dostupných dát sa nakazenosť touto mutáciou na Slovensku s odhadom pohybuje medzi 15 až 20%.

 

“Znamená [to], že v horizonte 5 až 6 týždňov na Slovensko nebude rR0 (reprodukčné číslo) za súčasného lockdownu 1 ale bude 1,33. To znamená, že za týždeň o tretinu budeme mať viacej nových pozitívnych prípadov a ďalší týždeň o tretinu viac ako 1,33 a ďalší týždeň znova o tretinu viac,” vysvetlil Matovič. To by v priebehu troch týždňov znamenalo až 120%-ný nárast nakazených.

 

 

Odštartovali to protesty?

Neskôr Igor Matovič predstavil graf, na ktorý sa údajne celé 4 hodiny počas rokovania pozerali všetci poslanci. Dodal, že ani jeden z nich nespochybnil dáta, ktoré tento graf mal odzrkadľovať.

Poukázal tak na to, že začiatkom októbra bol 7-dňový premiér počtu nakazených 510 a do prelomu októbra a novembra stúpol na 3100 až kým neprišlo plošné testovanie.

Ak by sa teda testovanie neuskutočnilo, krivka by naďalej iba stúpala. Počas nasledujúcich dvoch týždňov kedy sa testovalo, krivka klesla na 7-dňový priemer 1600 nakazených. Podľa Matoviča tak na Slovensku bol najlepší stav práve 17. novembra kedy paradoxne začali protesty, kde aj Harabin vyzýval ľudí o zloženie rúšok keďže je to ich ústavné právo. Od tohto dňa čísla iba stúpali.

 

 

Za Sulíkovú neschopnosť doplatili ľudia životmi a zdravím

Počas prvých decembrových týždňov chcel Matovič opäť testovať aby krivka klesla ako po prvom plošnom testovaním. Podľa výpočtov bolo na skresanie krivky potrebných 8 miliónov testov, prvá várka však prišla až 7. januára kedy bola situácia najkritickejšia.

“Toto zrkadlo [graf] hovorí o bohužiaľ neschopnosti ministerstva hospodárstva nakúpiť v kritickej situácii, kedy sú ohrozené životy a zdravie ľudí a zároveň ekonomika preto lebo je to previazané, nakúpiť testy, splniť úlohu ústredného krízového štábu, splniť úlohu zadanú vládou,” skritizoval premiér Sulíka.

Podľa premiéra na túto chybu doplatilo životom 4300 ľudí a desaťtisíce ľudí doživotnými zdravotnými následkami. Poukázal aj na to, že za minulý týždeň bol 7-dňový priemer až 6989 nakazených. No netvrdí, že Vianočný lockdown by bol zbytočný ba naopak, keďže pred ním a po ňom ostali čísla nakazených relatívne rovnaké a nie vyššie. 

 

 

Plošné testovanie je cesta

Avšak premiér poznamenal aj to, že za súčasných lockdownových opatrení by krivka počtu nakazených bola nezmenená až pokým by sa ľudia nezaočkovali. To však nie je možné, keďže na Slovenskú zúri agresívnejšia mutácia koronavírusu.

“Najneskôr od budúceho víkendu spustíme týždeň čo týždeň masívne plošné testovanie. S tým, že prvý víkend pôjdu všetky okresy s takými podmienkami plus mínus ako v okrese Nitra a následne budeme v tom okrese testovať týždeň čo týždeň dovtedy dokedy tam neklesne incidencia pod 0,5%,” vysvetlil plán premiér Igor Matovič. Testovať sa teda bude dovtedy pokým sa situácia v okresoch nedostane pod kontrolu. Podľa Matoviča iná cesta nie je a ak áno je falošná.

Ozrejmil aj to, že budúci víkend sa z dôvodu nedostatku testov budú testovať len okresy, kde je situácia najkritickejšia. Samosprávy by sa tak mali spoločne  na všetkom dohodnúť a naplánovať testovanie ako tomu bolo v Nitre.

 

Celý záznam z tlačovej besedy si môžete pozrieť tu:

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsov, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on ““Iná cesta nie je!”: Matovič chce opäť začať plošne testovať. Ak by sa nič nerobilo, čísla by rapídne stúpali kvôli zmutovanému koronavírusu z Veľkej Británie!”