Inštalácia ružovej hojdačky zvíťazila v roku 2020 ako „Dizajnom roka“

Štátna hranica medzi USA a Mexikom nie je len jednou z najdlhších na svete. V priebehu rokov sa stala akýmsi symbolom rozdeľovania, ako aj spolunažívania a priateľstva. Napätie cítiť na oboch stranách, pokiaľ ide o zahraničnú politiku a diplomaciu.

Viac ako 32-tisíc kilometrov dlhá hranica medzi týmito dvoma krajinami priťahovala pozornosť umelcov už predtým, no až teraz dostali ružové hojdačky ocenenie „Dizajn roka“, ktoré udelilo London Design Museum.

Hojdačky boli nainštalované v oceľovom plote rozdeľujúcom Sunland Park v Novom Mexiku v USA a Ciudad Juarez v Mexiku. Hojdačka umožnila deťom z dvoch rôznych krajín, sa spolu hrať.

Ronald Rael a Virginia San Fratello nainštalovali jasne ružové hojdačky cez hranice medzi USA a Mexikom, ktoré získali ocenenie „Dizajn roka“ 2020

Hravá inštalácia okamžite prilákala bezstarostné deti pripravené na zábavu, ale slúži aj ako spoločenská a umelecká výpoveď

Tvorcovia v pozadí inštalácie hojdačky reagovali na rozporuplnú politiku Donalda Trumpa, ktorá vyvolala veľa emócii.

Hranice, ktoré zažívajú značný pohyb tisícov nelegálnych prisťahovalcov, sú predmetom rozsiahlych sporov týkajúcich sa zadržiavania a deportácie, prakticky kričia po určitej pozitivite a farebnosti.

Súčasný generálny riaditeľ a riaditeľ London Design Museum sa vyjadrili, že inštalácia je „invenčnou a dojímavou pripomienkou toho, ako môžu ľudia prekonať sily, ktoré sa nás snažia rozdeliť.“ 

Ružové hojdačky symbolizujú hlavne spolupatričnosť

Dvomi hlavnými ľuďmi podieľajúcimi sa na realizácii inštalácie Teeter-Totter Wall boli Ronald Rael, profesor na UC Berkeley, a Virginia San Fratello, ktorá je docentkou dizajnu na Štátnej univerzite v San Jose. Spoločne pracovali na mnohých koncepčných kresbách ešte v roku 2009, ktoré sa uskutočnili až o 10 rokov neskôr, keď boli nakoniec nainštalované v Sunland Parku pomocou umeleckej zbierky Collective Chopeke.

Inštalácia bola vrcholom desaťročnej spolupráce medzi týmito dvoma akademikmi. Skutočná inštalácia, na ktorej spoločne pracovali, trvala iba 20 minút.

Myšlienka umelcov si vyžadovala čas na vytvorenie koncepcie a po 10 rokoch práce sa konečne uskutočnila

Rael v príspevku na Instagrame vyjadril, že uvedenie koncepčných kresieb projektu Teeter-Totter Wall z roku 2009 do života bolo jedným z najneuveriteľnejších zážitkov v jeho živote i v kariére Virginie San Fratello. Zdieľal, že udalosť pri hraničnom múre bola plná radosti, vzrušenia a spolupatričnosti. „Múr sa stal bodom stretnutí a zlepšovaním vzťahov medzi USA a Mexikom.

Deti a dospelí boli zmysluplne prepojení na oboch stranách a uvedomili si, že reakcie, ktoré sa uskutočňujú na jednej strane, majú priamy dôsledok aj na druhej strane.“  Rael  tiež uviedol, že „dôležité je, že to prišlo v čase, keď dúfame v zmenu a že namiesto múrov začneme stavať mosty.“

Inštalácia určite priniesla obrovskú radosť ľuďom na oboch stranách hranice a poskytla im príležitosť spojiť sa

Zdroj: www.boredpanda.com
Zdroj foto: Ronald Rael