Je možné, aby sa domáce zvieratá nakazili koronavírusom? Toto je odpoveď

Už sme si zvykli na každodenné správy v televízii týkajúce sa nových prípadov ľudí nakazených koronavírusom.  No čoraz častejšie sa vyskytuje otázka: Môžu toto ochorenie dostať aj naše domáce zvieratá? V máji minulého roku sa v USA vyskytli prvé potvrdené prípady SARS-CoV-2 u dvoch domácich mačiek v New Yorku. Potom sa objavili viaceré správy o mopslíkovi menom Winston, ktorý bol považovaný za prvého psa v USA s pozitívnym testom na vírus.

Je však nutné poznať všetky fakty. Od 1. januára do 21. mája bolo na celom svete hlásených menej ako 20 hlásení o infikovaní domácich miláčikov vírusom SARS-CoV-2 a menej ako 10 z nich malo pozitívny test na vírus, tvrdí Americká veterinárna lekárska asociácia (AVMA).

„Existuje len málo alebo žiadny dôkaz o tom, že domáce zvieratá sú ľahko infikovateľné SARS-CoV-2 v domácich podmienkach, a do dnešného dňa neexistujú dôkazy o tom, že vírus prenášajú na ľudí,“ uvádza sa v správe.

sitting orange Persian catUnsplash

Čo sa týka prenosu z mačky na mačku v laboratóriu, ide o prípad, kedy to možné je. Vedci z University of Wisconsin v Madisone a v japonskom Tokiu naočkovali tri domáce mačky vírusom SARS-CoV-2 a každú umiestnili ku mačke bez vírusu. Dva dni po spárovaní mala jedna zo zdravých mačiek pozitívny výter z nosa, čo naznačuje, že šírila vírus.

Piaty deň bol vírus zistený u všetkých troch predtým neinfikovaných mačkách, avšak žiadna z mačiek nevykazovala príznaky infekcie. Podľa správ v New England Journal of Medicine vedci dospievajú k záveru, že je potrebné vykonať ďalšie štúdie, aby sme lepšie pochopili úlohu, ktorú môžu mačky hrať pri prenose vírusu na iné mačky a potenciálne na ľudí.

Existuje niekoľko ďalších hlásených prípadov domácich zvierat, ktoré majú koronavírus –

napríklad mačka v Belgicku, ktorej majiteľ mal predtým pozitívny test na COVID-19. Zdá sa, že mačky sú najcitlivejšie na túto chorobu, tvrdí Svetová organizácia pre zdravie zvierat.

V prípade dvoch amerických mačiek, obe žili v rôznych častiach štátu New York. Jedna bola testovaná po preukázaní miernych respiračných príznakov. Podľa amerických centier pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) a USDA mačka mohla vírus zachytiť kontaktom s mierne chorým alebo bezpríznakovým členom domácnosti alebo s niekým, kto bol nakazený, no nežil v tej istej domácnosti. Druhá mačka, ktorej majiteľ mal pozitívne testy na COVID-19, tiež vykazovala príznaky ochorenia dýchacích ciest.

Niektoré kmene koronavírusu sú zoonotické, čo znamená, že sa môžu prenášať medzi zvieratami a ľuďmi.

Aj keď dôkazy naznačujú, že vírus COVID-19 sa prvýkrát objavil zo zvieracieho zdroja, stále potrebujeme viac dôkazov a „vysvetlenie pôvodnej trasy prenosu zo vstupného zdroja na človeka“, tvrdí Svetová organizácia pre zdravie zvierat.

Mnoho majiteľov domácich miláčikov má pochopiteľné obavy z toľkých neznámych informácií o novom koronavíruse. Veterinárka pre malé a exotické zvieratá, Sara Ochoaová, DVM, tvrdí, že „je možné, že domáce zvieratá môžu dočasne žiť s vírusom na svojej srsti a pritom nevykazovať príznaky choroby.“

Či už máte príznaky COVID-19, alebo nie, mali by ste venovať zvýšenú pozornosť umývaniu rúk

a ďalším hygienickým záležitostiam o to viac, ak máte doma domáceho maznáčika. „Najlepšie je vždy umyť si  ruky po dotyku s domácimi miláčikmi, ich jedlom či iných miest, kde sa bežne zdržiavajú,“ hovorí Dr. Ochoaová.

brown puppy on bedUnsplash

Ak je majiteľ domáceho zvieraťa nakazený novým koronavírusom, mal by mať svoje zviera v domácnosti a umožniť mu „minimálny kontakt“ s inými domácimi zvieratami a ľuďmi po dobu 14 dní. Infikovaný majiteľ by sa mal vyhýbať akémukoľvek priamemu kontaktu s domácim miláčikom – to znamená žiadne hladkanie, túlenie sa, bozkávanie alebo zdieľanie jedla.

Kúpanie domácich miláčikov nie je potrebné a v žiadnom prípade na to nepoužívajte dezinfekčné prostriedky. „Môžu byť pre domáce zvieratá veľmi toxické,“ hovorí.

Dôležité je, aby ste sa vyhýbali veľkým zhromaždeniam domácich zvierat a ľudí, ako sú napríklad psie parky, a držte sa najmenej 2 metre od iných zvierat a ich majiteľov.

Zdroj: health.com