Matovič: okres Nitra je v omnoho vážnejšom stave ako bola kedysi Orava. Ideme sa testovať

Vývoj koronavírusu je na Slovensku naozaj v katastrofálnom stave. Množstvo pribúdajúcich nakazených, hospitalizovaných a obetí – žiaľ, aj takáto je aktuálne situácia na Slovensku. V rámci najkritickejšieho okresu, okresu Nitra, sa vláda chystá podniknúť kroky, ktoré by mali dopomôcť k tomu, aby sa tam predišlo úplnému kolapsu nemocníc a pohrebných služieb.

Premiér Igor Matovič sa o detailoch plánoch vlády vyjadril na tlačovej konferencii z nemocnici v Nitre: ,,Za tejto situácie je dobré vrátiť sa ku koreňom. Poctivé plošné testovanie, a áno, nie dobrovoľné.” Podľa premiéra nie je inej cesty späť. Matovič priznal, že vláda si veľmi dobre uvedomuje, že okres Nitra je v omnoho vážnejšom stave ako bola kedysi Orava. Vláda sa preto chystá vyhlásiť povinné celoplošné testovanie pre všetkých obyvateľov daného okresu. Podľa Matoviča sa to týka všetkých bez rozdielu. Po otestovaní majú ľudia získať certifikáty, ktoré im budú platiť sedem dní.

Ak sa ľudia nebudú správať zodpovedne, neostáva nič iné ako úplný tvrdý lockdown okresu. Matovič tvrdí, že v okrese je urgentná potreba odľahčenia zdravotníkov. Milan Dubaj, riaditeľ Fakultnej nemocnice v Nitre, potvrdil, že situácia v nemocnici je naozaj kritická, čo potvrdili aj slová primátora mesta Nitra. Milan Dubaj prezradil:

,,Už neviem, akým slovom by som mal vyjadriť obrovské vyčerpanie ľudí, ktorí toto denne znášajú, ako vyjadriť obdiv k nim. Vážne memento som povedal, že pre týchto ľudí je čiarou, ktorá bola prekročená – zomretie jedného z nás. V posledných dňoch nám zomrel kolega urológ. Zomrel nám pracovník kovidového urgentu a, bohužiaľ, dnes o štrnástej zomrel internista.”

Primátor mesta Nitra, Marek Hattas, prízvukoval, že jediným riešením tejto vážnej situácie je pretestovanie občanov. Ten potvrdil, že on sám si ctí slobodu jednotivca a váži si slobodu pohybu a rozhodovania. Aj práve z tohto dôvodu chce prebrať diel zodpovednosti za toto ťažké rozhodnutie: ,,Z pocitu zodpovednosti za zdravie ľudí, ktorých teraz lieči táto nemocnica, prosím prijmite, že na dobrovoľnosť a na slobodné rozdhodnutie v momentálnej situácii nevidím priestor.“

zdroj: FB video /  facebook.com/pg/nitramesto/