Nora Mojsejová reaguje na väzobné podmienky: “Súhlasím, že Kolíková s tým nemá vôbec nič spoločné a nemá čo odstupovať!”

Od smrti bývalého policajného prezidenta, Milana Lučanského, sa otvorila akási 13. komnata. Nie len politici ale aj bežný ľud začal riešiť podmienky obvinených vo väzbe. Prstom sa najmä ukazuje na premiéra, vládu a jednotlivých ministrov.

To v akom stave sú pravidlá ale aj smrť Lučanského akosi pripisujú aj novej ministerke spravodlivosti, Márii Kolíkovej. K tejto téme sa však vo svojom videu ostro vyjadrila aj Nora Mojsejová, ktorá vo väzbe strávila vyše roka. Tá o nastavených podmienkach hovorí z vlastnej skúsenosti a servítku si pred ústa rozhodne nedáva!

 

Otrasné podmienky

“Ja som to prežila a teraz poviem presne ako to všetko bolo,” povedala v úvode 17-minútového videa Mojsejová. Keď ju vzali do väzby, musela čakať 3 dni pokým sa dostane pred sudcu. Väzobnú celu opísala tak, že v nej bolo “nas*ate, naš*kané”, tiekla tam iba studená voda čiže o sprchovaní ani chýru ani slychu. Podľa jej slov tak prežila “3 noci v diere dierucej” bez toho aby bola odsúdená.

Rovnako hovorila aj o tom ako strávila 8 hodín vo väzenskom autobuse s putami na rukách a mali nárok iba na jednu prestávku. “Doslova je to mučenie,” priznala. Sama je preto zhrozená z toho, že doteraz s tým niktor nič nerobil a odrazu sa k väzobným podmienkam vyjadruje každý.

 

 

Kolíková je v tom nevinne

“Tie podmienky kto tu nastavil, kto tu bol 12 rokov?” pýta sa Nora opakovane vo videu. Tvrdí, že podmienky boli nastavené tak, pretože si “mocní” mysleli, že sa ich také niečo nebude týkať. A teraz, keď sa ich to už týka tak nadávajú a vykrikujú, že treba zmenu. Apelovala aj na to, že na sociálnych sieťach vyzývajú ľudia ale aj politici aby ministerka Kolíková odstúpila.

“Kolíkova by mala odstúpiť? Prečo by mala odstúpiť? Ona je tu 10 mesiacov aj s cestou,” vyjadrila sa Mojsejová. Reagovala aj na to, že istý politik sa vyjadril, že ho vo väzbe mučia. Dala mu za pravdu, že istým spôsobom to mučenie je no je to rovnaké pre všetkých aj obyčajných ľudí. “Buďme si všetci rovní a trpme rovnako…To nie je interhotel to je jednoducho basa,” prehlásila.

 

 

Išlo o život

Mojsejová teda silno apeluje na prezumpciu neviny prepojenou s podmienkami vo väzbe. Nechápe tak prečo by zatiaľ obvinení ľudia mali byť v takýchto podmienkach. Sama pridala niekoľko prípadov, kedy sa ľudia dostali do väzby “pre pi*oviny”.

Rovnako hovorí o tom, že sa tam dostanú ľudia, ktorých tam dostanu napríklad na objednávku za účelom diskreditácie. “Dialo sa to pred Matovičom,” prizvukuje Mojsejová konšpirátorom.

Hovorí aj o tom, že každý sa bojí ozvať za zmenu pretože na Slovensku boli rôzne praktiky. Priznala, že bola na ňu tvrdá objednávka a ohrozená bola celá jej rodina. Podpálili jej butik a v dome jej sestry, kde bývajú aj starý rodičia bolo dokopy 7 výbuchov.

“Šak nech ju aj zabijú, veď to je tu bežné asi, že prídu odje*ú Vás a idú preč. A nič sa nedeje, zahladia sa stopy koniec,” vyjadrila sa k tomu, že doteraz to nikto nevyšetril.

 

 

Aké to vo väzbe teda bolo?

Čo sa týka pravidiel vo väzbe, najmä tej kolúznej, sama Mojsejová potvrdila, že sú náročné ale rovnaké pre každého. Hovorí tak o obrovskom ponížení a je rada, že sa vzchopila pretože je to veľký zásah do psychiky človeka.

Tvrdí, že jednoducho si treba preštudovať poriadok a dodržiavať ho. Sama hovorí o tom, že k telefónu sa dostala až po dvoch mesiacoch, kedy volala a neskôr sa aj stretla so svojou utrápenou mamou.

Potrebovala sa dostať aj k notárovi aby prepísala nejaké veci vo firme aby jej nevznikli dlhy na poisťovniach. Po mnohých zamietnutých žiadostiach sa k notárovi dostala po 8-mich mesiacoch a dlhy jej tým pádom aj tak vznikli. Čo sa týka kamier, sú na každej chodbe, kde zachytávajú každý jeden pohyb. Bachari navyšej nikdy nevstupujú do cely, môžu iba otvoriť dvere. “Takéto sú tam pravidlá,” potrvdila. Čo sa však týka bacharov či lekárskej starostlivosti prezradila, že nemôže na to povedať jedno jediné slovo, keďže bola spokojná.

 

 

Na záver iba zhrnula, že je potrebné prehodnotiť podmienky väzby ale aj CPZ, keďže takéto podmienky sa podľa nej nehodia k človeku, ktorý nebol zatiaľ odsúdený. Sama tak potvrdila, že odsúdení väzni majú lepšie podmienky ako ľudia vo väzbách čo sa jej zdá nefér. 

 

Celé video si môžete pozrieť tu: