Prezidentka Čaputová o trestoch za záškoláctvo či prechovávanie marihuany. Podľa nej sú výšky trestov neprimerané skutku!

Prezidentka Zuzana Čaputová sa vo svojom novom podcaste bude Slovákov prihovárať raz mesačne. Podcast Zjednotená krajina sa zaoberá najmä aktuálnym dianím, to čo nás ako spoločnosť rozdeľuj a zároveň hľadať to čo nás spája.

V najnovšej časti načrtla aj možnú zmenu legislatívy, o ktorej už diskutovala s ministerkou spravodlivosti, Máriou Kolíkovou. Tému tak prepojila s dvoma špecifickými prípadmi milostí, ktoré za svoje doterajšie úradovanie udelila.

 

 

Slobodná matka vo väzení kvôli deťom

Prvý prípad, ktorý prezidentka spomenula bol o matke, ktorá sa do väzenia dostala kvôli záškoláctvu svojich dvoch pubertálnych detí. Avšak ani samotná matka nemala ľahký život, keďže bola obeťou domáceho násilia, celý život pracovala a sama sa starala o obe deti.

Keď z väzenia písala prezidentke žiadosť o milosť, jej spoluväzenkyne jej neverili, že by práve ona mala toľko šťastia. No prezidentka priznala, že každú žiadosť a okolnosti väzby či života žiadajúcich dôkladne preveruje.

Aj práve preto ju príbeh tejto matky zaujal a po zistení všetkých okolností sa jej rozhodla udať milosť. Prezidentka potvrdila, že deti začali poctivo chodiť do školy ešte pred nástupom do výkonu trestu a nevymeškali ani jednu hodinu.

“My sa zaoberáme teda snažíme sa zistiť v miere, ktorá je možná, aj to ako sa tým ľuďom darí následne. Tá pani je samozrejme opäť zamestnaná, deti chodia do školy,” potvrdila Čaputová.

 

 

Trest neprimeraný skutku

Ako druhý príklad uviedla medializovaný prípad v súvislosti s užívaním marihuany, ktorý bol podľa prezidentky dosť zaujímavý. “Bola tam veľká výška trestu, mne sa zdala byť absolútne neprimeraná vzhľadom na skutok,”

vyjadrila sa prezidentka. Trest, ktorý už omilostený mladík dostal, mala presahovať 10 rokov. “Je to presne téma aj na úvahu o systémových zmenách, prísnosti sankcií, napríklad v týchto dvoch témach…

Bavili sme sa o tom aj s pani ministerkou spravodlivosti a faktom je, že by to postupne podľa môjho názoru malo smerovať k poctivej odbornej debate o tom či takáto výška trestu a takáto výška sankcii za niektoré skutky, ktoré nemajú podľa môjho názoru takú spoločenskú nebezpečnosť, je jednoducho zrelé na zmenu,” ozrejmila Čaputová. Zároveň tak dúfa, že sa touto témou budú ešte zoberať aj v rámci prípadnej korektúry legislatívy.

 

Podcast s prezidentkou Zuzanou Čaputovou si môžete vypočuť na tomto odkaze.