Antigénové testy ukázali v Harmanci 46% pozitívnych. PCR však ani jedného. Ako je to možné?

Na začiatku tohto týždňa sa médiami prehnala informácia, že v Harmaneckých papierňach antigénové testy označili za pozitívnych 46% zamestnancov. Firma zamestnancov poslala do karantény a dokonca na vlastné náklady im zabezpečila PCR testy. No výsledky nešokoval iba firmu ale aj odborníkov či ministerstvo zdravotníctva.

Všetci “pozitívni” tak boli podľa PCR testov negatívni! K incidentu sa už vyjadrilo ministerstvo zdravotníctva ale aj samotný premiér Igor Matovič, ktorý chce presadiť ďalšiu vlnu plošného testovania na Slovensku.

 

Prestanú testovaniu ľudia dôverovať?

„Testovanie formou antigénových testov stále považujeme za účinný nástroj pri zachytení infekčných ľudí a to aj v kombinácii následným nariadením povinnej domácej izolácie,“ podalo vyjadrenie ministerstvo zdravotníctva pre portál Denník N.

Aplikovaný matematik z iniciatívy Veda pomáha, Richard Kollár, sa však obáva, že by tento škandál mohol znížiť dôveru v antigénové testy ako tomu bolo aj napríklad v Španielsku. Kvôli tomu sa obáva aj toho, že práve prípad z Harmaneckých papierní bude podnetom na nové konšpirácie. 

 

 

Ako to teda bolo?

K téme sa dnes podvečer vyjadril aj samotný premiér, ktorý do šokujúceho prípadu vniesol svetlo pravdy. “Nuž, PRAVDA je taká, že v Harmanci testovali testami Eko Test Covid od čínskej firmy Assure Tech z Hangzhou, ktoré nemajú nič spoločné s testami používanými pri plošnom testovaní,

ktoré majú chybovosť pri určení falošnej pozitivity 0,32% (podľa výrobcu) … a 0,05% podľa testovania v Trenčíne = t.j. z 10 000 testovaných bolo chybne za pozitívnych označených 5 ľudí,” napísal na svoj Facebook Igor Matovič. Týmito slovami chcel aj vyvrátiť kolujúcu konšpiráciu, že v Harmanci sa testovalo rovnakými testami ako na celoplošnom testovaní.

 

zdroj: .tvnoviny.sk