Slovensko možno otvorí obchody už od 8. februára. Krajčí chce otvoriť dokonca aj školy a lyžiarské strediská

Súčasný minister zdravotníctva SR prípúšťa, že od 8. februára sa možno budú môcť otvoriť obchody. Marek Krajčí túto možnosť pripúšťa po tom, čo sa v posledných dňoch zlepšuje doteraz nepriaznivý vývoj krivky nových prípadov.

Nepriaznivá epidemiologická situácia sa začala pomaly ale isto meniť a tak je možné, že sa už na začiatku budúcho mesiaca otvoria dokonca aj niektoré školy. Všetko však závisí od výsledkov testovania, ktoré aktuálne prebieha.

Minister prezradil podrobnosti automatu Covid,

podľa ktorého by sme sa už začiatkom februára mohli ocitnúť v treťom stupni, ktorý znamená výrazné povolenie opatrení. Slovensko tak bude môcť otvoriť obchody a niektoré triedy základných škôl či škôlky. Krajčí však zdôraznil potrebu negatívneho testu pri cestovaní cez okres.

Najpozitívnejšie vníma minister zlepšujúcu sa situáciu v slovenských nemocniciach. Aktuálne je hospizalizovaných 3 285 pacientov a tento počet by sa mal v najbližších dňoch výrazne znížiť. Incidencia nových prípadov sa rovnako vyvíja pozitívne. O pár dní by sme mali mať za sebou vrchol tretej vlny.

Priemerný denný počet obetí je aktuálne na Slovensku vo výške 94 osôb. Minister potvrdil, že po miernom zvýšení počtu obetí bude nasledovať pokles. Do dnešného dňa je na Slovensku zaočkovaných viac ako 90-tisíc obyvateľov. Toto číslo nás radí medzi hornú polovicu krajín s najvyšším počtom zaočkovaných.

Zaočkovaní občania by ale nemali mať žiadne výhody oproti tým nezaočkovaným. Jediná výhoda, ktorá zaočkovaných postretne je to, že sa od nich pri prípadných testovaniach nebude požadovať negatívny výsledok testu. Negatívny výsledok sa bude od 8. februára požadovať aj pri pobyte v prírode, či pri nákupe v niektorých obchodoch.