Tento víkend rozsvietia oblohu stovky padajúcich hviezd – kedy ich môžete presne vidieť? Pozrite sa

Rok 2020 bol pre pozorovateľov hviezd výborným rokom, no to sa bohužiaľ nedá povedať o mnohých ďalších aspektoch života. Našťastie, keď trápenia z roku 2020 hodíme do koša, neostáva nám nič iné len veriť, že rok 2021 omnono lepším rokom nie len v oblasti pozorovania hviezd. Začiatok januára bude v tejto oblasti naozaj silný. Uvidíte meteorický roj Quadrantid, ktorý NASA nazvala najlepším meteorickým rojom vôbec. Uvidíte ho medzi 2. a 3. januárom.

Kvadrantidy sú každoročnou záležitosťou a zvyčajne ich je možné vidieť medzi 28. decembrom a 12. januárom. Toto pôsobivé nočné divadlo bolo prvýkrát spozorované v roku 1825, no až v roku 2003 sa vedci z Lowell Observatory Near-Earth Object Search zhodli, že meteorický roj pochádza z malého asteroidu známeho ako asteroid 1003 EH1: „Alternatívnym názvom pre Quadrantidy sú Bootidy. Aj napriek tomu, že súhvezdie už nie je možné identifikovať, bolo dostatočne význnamné na to, aby meteorický roj dostal práve takéto meno.“

Tieto kvadrantídy znamenajú koniec sezóny. V nasledujúcich mesiacoch sa žiaľ nebeská aktivita znašne upokojí. Posledné nočné divadlo tohto obdobia bude od soboty 2. januára do nedele rána. Počas šiestich hodín bude na oblohe možné vidieť niečo medzi 60 až 200 meteoritov za hodinu. Meteorický roj je najlepšie vidieť zo severnej pologule. Očakáva sa, že vrchol tejto krásy bude tesne pred svitaním v nedeľu ráno.

Zdroj: unilad.co.uk