V Holandsku podpálili odberné miesto na testovanie Covid-19

Holandská polícia v nedeľu zasahovala proti demonštrantom, ktorí sa rozhodli demonštrovať proti zákazu vychádzania v hlavnom meste Amsterdam a v meste Eindhoven na juhu.

Deň po proteste sa niektorí z protestujúcich rozhodli svoj nesúhlas vyjadriť prostredníctvom zapálenia testovacieho zariadenia v holandskej rybárskej dedine.

V Amsterdame polícia pomocou vodného dela rozptýlila skupinu demonštrantov z námestia. Polícia použila v Eindhovene vodné delá a slzný plyn proti davu demonštrantov, medzi ktorými boli aj prívrženci celoeurópskeho antiislamského pravicového hnutia PEGIDA.

Eindhovenská polícia uviedla, že do popoludnia zatkla najmenej 30 osôb a varovala ostatných obyvateľov, aby sa počas demonštrácií zdržiavali mimo centra mesta. V meste neboli hlásené žiadne zranenia.

Minulá nedeľa bola druhou nedeľou, počas ktorej bolo zatknutých hneď niekoľko nevhodne správajúcich sa demonštrantov.

Nepokoje sa počas prvej noci lockdownu udiali aj v rybárskej dedine Urk. Polícia v nedeľu uviedla, že pokutovala viac ako 3 600 ľudí za porušenie zákazu vychádzania, ktorý prebiehal od soboty 21:00 do nedele 4:30. 

Polícia a magistrát vydali v nedeľu vyhlásenie, v ktorom vyjadrili svoj nesúhlas s dianím počas uplynulých dní.

Výtržníctvo, vrátane hádzania zábavnej pyrotechniky a kameňov po policajných automobiloch a zapálenie testovacieho miesta, považujú za dno: „Je to neprijateľné najmä pre pracovníkov miestneho zdravotného úradu, ktorí v testovacom centre robia všetko pre to, aby pomohli ľuďom z Urku.“

Zdroj: time.com