V Prahe vznikla prvá banka s nábytkom, ktorá pomáha zachraňovať veci, ktoré by skončili v pivnici alebo na smetisku

V hlavnom meste Českej republiky, v Prahe, otvorili banku s nábytkom – projekt zameraný na zachraňovanie vecí, ktoré by skončili v pivnici alebo na smetisku. Motiváciou bola najmä myšlienka pomoci ľuďom, ktorí sa musia pravidelne rozhodovať medzi tým, či kúpia dieťaťu novú posteľ, alebo školské pomôcky.

V príspevku, ktorý na sociálnej sieti uverejnil profil PRAHA SOBĚ, sa píše: ,,Ak sa potrebujete zbaviť stále funkčného nábytku, elektrospotrebičov či iných zariadení pre domácnosť, nábytková banka im môže vdýchnuť nový život. Banka s nábytkom pomáha najmä slobodným mamičkám, seniorom, rodinám s deťmi či ľuďom so zdravotným znevýhodnením.“

Princíp nábytkovej banky funguje na základe jednoduchých princípov. Základným krokom je odfotografovanie a odoslanie fotografie starého nábytku Tomášovi Valentovi, ktorý posúdi, či sa pre odfotený nábytok nájde využitie.

Ak sa Tomáš rozhodne, že nábytok ešte môže niekomu poslúžiť, požiada vás, aby ste ho priniesli do nábytkovej banky v Libuši.

Je dokonca možné, aby si poň prišli zamestnanci banky sami. Nábytková banka poskytuje okrem tejto služby aj drobné opravy, ktoré vykonávaju ľudia so zdravotným postihnutím, prípadne tí, ktorí majú problém nájsť si dlhodobé zamestnanie. Banka v príspevku ďalej píše:

 

,,Všetky darované veci potom poputujú prostredníctvom sociálnych pracovníkov priamo tým, ktorí túto pomoc potrebujú najviac.“

Zdroj: Facebook/PRAHA SOBĚ