Vedci objavili nový a omnoho nebezpečnejší kmeň koronavírusu

V posledných dňoch sa v médiách objavili informácie, podľa ktorých sa v niektorých krajinách objavila nová mutácie vírusu COVI-19, ktorá je omnoho nebezpečnejšie. Kvôli tejto správe sa mnohé európske krajiny rozhodli podniknúť kroky, ktorým chcú úchrániť svojich obyvateľov. Slovensko, rovnako ako mnoho iných krajín sa tak rozhodlo pozastaviť letecké spojenie so Spojeným kráľovstvom. Vo Veľkej Británii dokonca uviazli stovky kamiónov, ktorým nebolo povolené pokračovať v ceste.

Vedci však koncom týždňa uverejnili správu, podľa ktorej sa vo Veľkej Británii objavil dokonca aj nový kmeň koronavírusu, ktorý sa prenáša ešte rýchlejšie ako spomínaná mutácia. Matt Hancock, britský minister zdravotníctva, pre Sky News spomenul, že nový kmeň je nebezpečný najmä z dôvodu zvýšeného rizika prenosu. Je vraj omnoho jednoduchšie nakaziť sa týmto novým kmeňom. Vo Veľkej Británii aktuálne identifikovali dva prípady nákazy, pričom obaja nakazení pricestovali z Juhoafrickej republiky. Minister dodal:

„Tento nový variant je veľmi znepokojujúci, pretože je oveľa prenosnejší. Zdá sa, že mutoval ešte ďalej než nový variant, ktorý bol objavený vo Veľkej Británii.“ Britské úrady odpororúčajú všetkým, ktorí boli v kontakte s ľuďmi, ktorí boli v posledných dňoch v Juhoafrickej republike, aby zostali v domácej karanténe aj napriek tomu, že nemajú žiadne príznaky ochorenia.