Vieme ako dlho trvá imunita po koronavíruse. Protilátky môžu v tele pretrvávať dokonca aj niekoľko rokov

Najnovší výskum, ktorého výsledky boli uverejnené v časopise Science dokázal, že imunita pacienta, ktorý prekonal COVID-19, dokáže proti koronavírusu bojovať až do ôsmich mesiacov od nakazenia.

Výsledky boli vyhodnotené na vzorke 188 pacientov z amerického San Diega. Štúdiu viedol vedec Shaneom Crottym, ktorý dokázal, že protilátky pretrvávajú v krvi pacienta, ktorý prekonal koronavírus, až šesť či osem mesiacov po nakazení.

Hlavným dôkazom tohto tvrdenia je fakt, že všetci pacienti, ktorí koronavírus prekonajú, majú veľký počet pamäťových B-lymfocytov. Tieto B-lymfocyty dokážu vytvárať protilátky, ktoré môžu v tele pretrvávať až niekoľko rokov.

 

Vedec zároveň tvrdí, že výskum bude pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch, aby dokázal potvrdiť alebo vyvrátiť, či sa B-lymfocyty nachádzaju v tele pacientov aj v priebehu 12 a 18 mesiacov po tom, čo sa nakazili.

 

Vedec však podotkol, že nepopiera, že reinfekcia týchto pacientov nie je možná a dodal, že všetko záleži od imunity samotného pacienta. Rizikovou skupinou sú pacienti so slabou imunitnou pamäťou. 

Zdroj: tvnoviny.sk