WHO požaduje sprísnenie európskych protipandemických opatrení. Zdravotné systémy podstúpia nevyrovnaný boj s vírusom

Európska pobočka Svetovej zdravotníckej organizácie vyzvala Európu k sprísneniu opatrení proti koronavírusu. Organizácia to odporúča po nedávnom objave nového variantu vírusu. Hans Kluge, regionálny riaditeľ WHO pre Európu, vo štvrtok na tlačovej konferencii uviedol, že Európa čelí zatiaľ najvážnejšiemu vývoju tejto pandémie.

Hans Kluge spomenul:Aktuálna situácia je alarmujúca, čo znamená, že teraz musíme za krátky čas urobiť viac ako sme robili doteraz a zintenzívniť opatrenia v oblasti verejného zdravia.“

 

Regionálny riaditeľ uviedol, že je potrebné práve sprísnenie základných opatrení, ktoré už všetci veľmi dobre poznáme. Len vďaka tomu môžeme znížiť prenos vírusu a tak zmierniť tlak na nemocničné oddelenia COVID-19 a hlavne zachrániť nevinné životy.

Navrhované prísne dodržiavanie opatrení vrátane tvrdého lockdownu, dodržiavania bezpečnostného odstupu, nosenia ochranných rúšok a časté umývania rúk je kľúčom k zmiernaniu šírenia pandémie: „Podľa nášho názoru môže sprísnenie opatrení predísť scenáru, akému aktuálne čelí Veľká Británia či Dánsko.“

Ak krajiny nebudú schopné kontrolovať šírenie, zdravotné systémy podstúpia nevyrovnaný boj s vírusom. Dr. Kluge uverejnil varovanie krátko po tom, čo oficiálne čísla v Spojenom kráľovstve zaznamenali rekordných 62 322 nových prípadov koronavírusu za 24 hodín. Počet obetí tam za jeden deň stúpol o 1 041.

Zdroj: independent.co.uk