10 potravín, ktoré by sme mali skladovať v chladničke

Pokiaľ ide o skladovanie výrobkov, mali by sme zohľadniť množstvo ukazovateľov, ktoré vplývajú na čerstvosť potravin.

Tak zabezpečíte, aby boli potraviny čo najdlhšie čerstvé a chutné.

Zlé skladovanie potravín môžu mať nepríjemné následky.

Potraviny sa znehodnotia, môžu podľahnúť plesniam alebo môžu byť dokonca napadnuté škodcami. Všetci dobre vieme, aké dôležité je skladovať v chladničke napríklad mlieko.

V skutočnosti existuje oveľa viac produktov, ktoré je výhodnejšie skladovať v chladničke. Vďaka tomu sa zvýši ich trvanlivosť a zlepší sa chuť potravín.

Predstavujeme rebríček 10 jedál, ktoré by ste mali začať uchovávať vo svojej chladničke.

Biela múka

Biela múka sa musí skladovať na chladnom a tmavom mieste, ideálne vo vzduchotesnej nádobe.

Takto je potravina chránená a vydrží dlhšie čerstvá. V skutočnosti biela múka, ktorá bola otvorená a uskladnená v chladničke, vydrží 12 mesiacov. Zatiaľ čo pri izbovej teplote vydrží iba 6 až 8 mesiacov.

Sušené ovocie a zelenina

Sušené ovocie a zeleninu môžete skladovať až 6 mesiacov. Skladovanie po takú dlhú dobu je bezpečné iba po dobu neotvorenia.

Najlepšie je potom uchovávať tieto pochutiny v chladničke, pretože ich trvanlivosť sa tak môže predĺžiť na dobu 1 až 6 mesiacov.

Pečené výrobky

Aj keď sa chlieb neodporúča skladovať v chladničke, výrobky ako buchty, rožky a iné sa skladovať v chladničke môžu. Vydržia tak čerstvé o niečo dlhšie. Skladovanie otvorených vreciek s tortilami v chladničke umožňuje zachovať ich čerstvosť aj po dobu 3 mesiacov.

Jablká

Toto ovocie vydrží čerstvé a chrumkavé aj celý mesiac, ak je uložené v chladničke a nepreniká k nemu vlhkosť.

Odporúča sa vyhnúť sa umývaniu jabĺk pred ich uskladnením.

Prírodné arašidové maslo

Neotvorené prírodné arašidové maslo môžeme skladovať pri izbovej teplote, no v chladničke vydrží ešte dlhšie. Po otvorení však odborníci trvajú na tom, že by malo byť skladované v chladničke.

Citrusové ovocie

Pomaranče, grapefruity a ďalšie citrusové plody môžeme skladovať asi 2 – 3 týždne v chladničke a len asi 10 dní pri izbovej teplote. Ovocie nemusíte dávať do nádoby alebo do plastového vrecka.

Hummus

Nezáleží na tom, či si kupujete pasterizovaný hummus v obchode alebo si ho vyrábate doma.

V každom prípade, nie je bezpečné ho uchovávať pri izbovej teplote. Neotvorený pasterizovaný výrobok môžete po otvorení skladovať v chladničke asi 3 mesiace a 1 týždeň ak máte doma vyrobený hummus bez konzervačných látok.

Orechy

Po otvorení vrecka s orechmi je najlepšie ich vložiť do vzduchotesnej nádoby v chladničke, aby sa zachovala ich vlhkosť. Orechy tak zostanú dlhšie čerstvé. Mali by sme tiež pamätať na to, že nesolené orechy zostanú časom sviežejšie ako solené orechy.

Kvasinky

Kvasinky sú jednou z potravín, ktoré je možné dlho skladovať, ak zostanú neotvorené. Po otvorení veľmi rýchlo podliehajú skaze v zlých podmienkach. Preto je mimoriadne dôležité uchovávať potravinu vo vzduchotesnej nádobe v chladničke. Týmto spôsobom ju môžete používať až 4 mesiace.

Vafle a palacinky

Ak ste si kúpili mrazené vafle alebo palacinky, nie je bezpečné uchovávať ich pri izbovej teplote. Tieto potraviny môžete skladovať v chladničke 3-4 dni alebo v mrazničke až 2 mesiace. Domáce palacinky a vafle môžete skladovať v chlade vo vzduchotesnej nádobe 2-3 dni.

Zdroj: www.brightside.me
Zdroj foto: www.pexels.com