Ak chceme uvoľňovať opatrenia, musí sa zlepšiť Covid štatistika. Zmeny sa budú oznamovať každý pondelok!

Na Slovensku už onedlho začne fungovať takzvaný Covid automat, ktorý okresy rozdelí do rôznych stupňov varovania. Momentálne je celá krajina v čiernej farbe a teda najvyššom stupni varovania a platí tvrdý lockdown s istými výnimkami.

Dnes (3. februára) minister zdravotníctva, Marek Krajčí, verejnosť upovedomil o tom ako sa môže situácia na Slovensku zlepšiť. Respektíve za akých okolností sa budú tvrdé opatrenia aspoň z časti uvoľňovať.

 

Za konzistentne dobré výsledky sa bude uvoľňovať

Na tlačovej konferencii po zasadnutí vlády oznámil Krajčí, že Ministerstvo zdravotníctva bude o výsledkoch informovať každý utorok.

Dáta za uplynulý týždeň budú každý pondelok prehodnocovať analytici aj konzílium odborníkov. Rovnako ako aj regionálne úrady verejného zdravotníctva.

Štatistické údaje a prehľad o aktuálnej epidemiologickej situácii sa dozvieme každý utorok.

Ak dôjde k zlepšeniu, musí sa udržať nasledujúce 2 utorky po sebe na to aby sa opatrenia mohli uvoľniť. Ak však dôjde k zhoršeniu môžeme podľa Krajčího očakávať ďalšie sprísňovanie opatrení.

To ako sú zadané parametre spomínaného Covid automatu závisí aj od novej britskej mutácie, ktorá sa šíri rýchlejšie.

 

 

Štatistické údaje za posledný týždeň

Aby sme sa mohli posunúť zo štvrtého do tretieho stupňa varovania, potrebujeme v rámci štatistiky vylepšiť 3 údaje. Sedemdňový priemer nových prípadov musí byť menší ako 4000, aktuálne číslo je 4894.

Ďalší údaj je počet hospitalizovaných, ktorý musí byť nižší ako 3000, momentálne je na Slovensku hospitalizovaných 3626 pacientov.

Posledný údaj je efektívne reprodukčné číslo, ktoré musíme udržať pod 1,15. Aktuálne údaje hovoria, že súčasná hodnota sa pohybuje medzi 0,95 a 1,03.

 

 

Zlé ale aj dobré správy

Minister zdravotníctva skonštatoval aj to, že situácia v Bratislave sa zhoršuje, keďže len dnes do nemocníc prišlo s podozrením na nákazu koronavírusom 35 ľudí.

Univerzitná nemocnica nápor nezvláda kapacitne a pacientov musia začať prevážať do iných nemocníc. Spomenul aj zmenu v dĺžke karantény pri pozitívnom teste a hovoril aj o pravidelnom skríningu. Kontroly sa majú sprísniť a všetkým zamestnancom nariadili home office ak to povolanie dovoľuje čo u zamestnávateľov budú kontrolovať.

Dobrou správou je, že sa opäť otvoria materské školy, prvý stupeň ZŠ a do školy pôjdu aj žiaci končiacich ročníkov SŠ.

 

Záznam z tlačovej konferencie si môžete pozrieť tu:

 

Tlačová konferencia ministra zdravotníctva Mareka Krajčího k aktuálnej epidemickej situácii.

Uverejnil používateľ Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky Streda 3. februára 2021