Astronauti zdieľajú úchvatné fotky zemskej polárnej žiary

Astronauti na Medzinárodnej vesmírnej stanici zdieľali fotky polárnej žiary, ktorá osvetľuje zemskú atmosféru.

Polárnu žiaru je možné vidieť zo Zeme blízko severného alebo južného pólu, aj keď je ešte lepšie viditeľná z vesmíru. Zábery zdieľané na sociálnej sieti Twitter ukazujú, ako sa nad krajinami a oceánmi vznášajú zelené svetlá. Upozorňujeme, že astronauti zachytili pôsobivý výhľad, keď stanica obiehala oblasť v okolí 51,6 ° rovníka.

ISS poznamenala, že „jedinečný pohľad ponúkol „úctyhodný“ pohľad na „polárnu žiaru medzi mestskými svetlami a mihotajúcimi sa hviezdami“.

Svetlá polárnej žiary na severnom a južnom póle sú spôsobené kozmickým žiarením interagujúcim s plynmi v horných vrstvách atmosféry.

NASA vysvetľuje:

Keď k nám príde slnečná búrka, časť energie a malé častice môžu cestovať po líniách magnetického poľa na severnom a južnom póle do zemskej atmosféry.

Tam častice interagujú s plynmi v našej atmosfére, čo vedie k nádherným ukážkam svetla na oblohe. Kyslík predstavuje zelené a červené svetlo. Dusík žiari modrou a fialovou farbou.

Jedna zo snímok zachytená 12. januára ukazuje „hviezdnu nočnú oblohu a polárnu žiaru“ nad Ruskom, medzi Ukrajinou a Kazachstanom.

Astronauti znova spozorovali svetlá, keď nasledujúci deň obiehala ISS okolo Kazachstanu, zatiaľ čo ďalšie snímky boli urobené z výšky nad Rumunskom. Polárna žiara bola viditeľná nad obzorom Zeme, keď svetlá mesta žiarili vo Švédsku a Fínsku.

Zdroj: www.unilad.co.uk
Zdroj foto: @Space_Station/Twitter/NASA Johnson/Flickr