Stačí jedno kýchnutie vedľa vás a ste nakazení novou mutáciou koronavírusu tvrdí český minister zdravotníctva

 

Podľa českého ministra zdtavorníctva, Romana Prymulustačí, že si infikovaný kýchne a vedľa stojaci človek sa nakazí novou mutáciou koronavírusu.

Pri novej mutácii vraj neplatí pravidlo rizikových 15 minút, po ktorých bolo takmer isté, že sa človek nakazí. V rozhovore pre Rádio Z tiež minister prezradil, že výrobcovia vakcíny Pfizer/BioNTech či Moderna zvažujú podávanie tretej dávky.

Prymula pre Rádio Z povedal, že problematické na celej aktuálnej situácii je, že nový typ vírusu má väčšiu schopnosť napádať sliznice. V pôvodnej verzii koronavírusu bol kontakt trvajúci približne 12 až 15 minút bezpečný, no pri britskej mutácii to už neplatí.

Aktuálne je ešte dôležitejšie dodžiavanie bezpečnostnej dostatočnej vzdialenosti. 

Podľa vedcov by ďalšia dávka vakcíny mohla zvýšiť účinnosť protilátok, čo potvrdil aj nejeden epidemiológ.

Prymula zároveň vysvetlil, že juhoafrická alebo brazílska mutácia funguje trochu inak ako tá britská. Protilátky majú pri nich menší efekt, niekedy dokonca klesnú až na tretinu.

Začína sa dokonca diskutovať aj o tom, že výrobcovia vakcín Pfizer/BioNTech a Moderna uvažujú o podávaní tretej dávky vakcíny.

Hladiny protilátok by po tretej dávke boli omnoho vyššie.

Medzi občanmi panuje kríza dôvery, kedy ľudia vidia bezvýchodiskovú situáciu, no vláda sa musí snažiť znížiť nelichotivé čísla nakazených a hospitalizovaných prostredníctvom opatrení, ktoré by mali občania rešpektovať.

Zdroj: cnn.iprima.cz

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsov, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Stačí jedno kýchnutie vedľa vás a ste nakazení novou mutáciou koronavírusu tvrdí český minister zdravotníctva”