“Dôchodcovia môžu chodiť do predajní 24 hodín!”: Zväz obchodu volá po zrušení nákupných hodín pre seniorov.

Už od marca 2020 sa na Slovensku pasujeme s pandémiou koronavírusu. Opatrenia sa za ten čas uvoľňovali ale aj sprísňovali no od Vianoc tu máme naozaj tvrdý lockdown.

Mnohé prevádzky sú vo svojej činnosti obmedzované, niektoré musia byť stále zatvorené a prežívajú len s pomocou internetového predaja.

Predaje obchodov, ktoré sú otvorené však obmedzujú nákupné hodiny pre seniorov.

Zväz obchodu Slovenskej republiky (ZO SR) tak už pri týchto rôznych problémoch nechce mlčať a na tlačovej konferencii predstavili svoju výzvu.

 

Otvorte všetky obchody!

Tlačovej konferencie sa zúčastnil prezident ZO SR, Martin Katriak, ale aj 1. viceprezident zväzu, Pavol Konštiak.

Od zavedenia prísnejších opatrení mnohé obchody zívajú prázdnotou a obchodníci, ktorí nepredávajú cez internet tak majú obrovské straty.

„Zväz obchodu volá po tom, aby boli otvorené všetky predajne, či potravinárske alebo nepotravinárske, ale za okolností, ktoré sú stanovené pre otvorené predajne – prísne hygienické pravidlá, teda prísnych 15 štvorcových metrov na jedného zákazníka.

Toto je záležitosť, ktorá sa dá vykonať,“ vyjadril sa prezident zväzu Katriak. 

 

Ilustračné foto

Zdroj: pexels.com

 

Predavačky sú v prvej línii

Katriak oznámil aj to, že pred dvoma mesiacmi podal na Generálnu prokuratúru podnet.

Týkal sa vyhlášky, ktorá dovoľuje pozitívne testovaným ísť na nákup. Tá mala na vyhlášku podať protest čím v tejto veci so zväzom súhlasí.

Konštiak tak poznamenal, že by sa mali aj pracovníci v sektore obchodu zaradiť do prvej línie pracovníkov, kde sa prednedávnom zaradili aj poľnohospodári. „Nezaslúžia si naše predavačky byť zaradené do kritickej infraštruktúry, keď od marca 2020 sú denno-denne vystavené v predajniach riziku nakazenia ochorením COVID-19,“ poznamenal Konštiak.

 

Ilustračné foto

Zdroj: pexels.com

 

Koniec hodinám pre seniorov

V neposlednom rade sa na tlačovej konferencii hovorilo aj o nezmyselných nákupných hodinách pre seniorov.

Koľkokrát sa Vám už stalo, že Vás kvôli tomu do obchodu nepustili no v inom čase ste v obchode videli aj seniorov?

Tým pádom sa toto opatrenie míňa účinku, keď seniori môžu aj tak nakupovať nonstop. „Tento z nášho pohľadu nezmyselný úzus by už mal byť zrušený, pretože dôchodcovia môžu chodiť do predajní 24 hodín a ostatní zákazníci vo vyhradených hodinách pod hrozbou sankcie nemôžu nakupovať,“ podotkol neférovosť tohto opatrenia Konštiak.

 

Ilustračné foto

Zdroj: pexels.com

zdroj: tvnoviny.sk