piatok, 19 júla, 2024

Dojímavé slová českej lekárky: “Už nemôžeme. Nespíme, nejeme…”

Na rozdiel od Slovenska, majú v Českej republike alarmujúci stav, keďže už majú 383 potvrdených prípadov. No včera prišla aj dobrá správa – z koronavírusu sa v Česku vyliečili prvý traja pacienti. Aj napriek tomu, je zdravotnícky personál plne vyťažený a ochranné či zdravotnícke pomôcky sú veľmi limitované. Mladá lekárka z Českej republiky tak prostredníctvom svojho Facebooku informovala ako to v nemocniciach vyzerá.

 

“Už nemôžeme. Nespíme, nejeme, na záchode som nebola ani nepamätám. Telefón zvoní prakticky nepretržite,” znejú úvodné slová statusu. Zároveň si mladá žena uvedomuje, že každý, kto si toto povolanie vybral musel rátať aj takýmito situáciami. No sama sa obáva tohto rýchleho a intenzívneho tempa, ktorého koniec je v nedohľadne. Vo svojom statuse taktiež kritizuje nepoučiteľný národ, ktorý nerešpektuje nariadenia a zneužíva systém.

 

Woman in White Shirt Standing Near Glass Window Inside Room

Zdroj: pexels.com

 

“Aj napriek večnému opakovaniu rôznych médii, aby asymptomatickí [ľudia] nechodili na výtery, je ich tu stále odhadom asi miliarda,” píše rozhorčená lekárka. Preto prizvukuje, že ľudia s ľahkými či žiadnymi príznakmi majú zostať doma, piť dostatok tekutín, na teplotu si vziať Paralen a chorobu vyležať. “Nechápem logiku toho, keď ľudia, ktorí sa boja že by koronavírus mohli mať, prídu na jediné miesto, kde je stopercentne jasné, že sa tam koronavírus vyskytuje,” dodáva.

 

Ľudia klamú

Ďalej odhalila aj to, že ľudia o svojich symptómoch klamú a chcú sa dať kvôli strachu testovať. No sama priznáva, že aj napriek nedostatku spánku vedia odlíšiť ľudí, ktorí hrajú iba divadlo a tých, ktorý naozaj potrebujú pomoc. Druhým problémom je aj to, že takýto ľudia plýtvajú časom a energiou už dosť vyťaženého personálu a hlavne plýtvajú zdravotníckym materiálom či testami, ktoré sú nedostatkovým tovarom. “V zdravotníctve síce už chvíľku pracujem, ale keď nám ľudia ukradli rúška, tak to i mňa prekvapilo,” píše o svojej skúsenosti.

 

Krik nič nevyrieši

Zároveň vyzýva ľudí aby si aj v tejto stresovej situácii zachovali chladnú hlavu. Mnoho ľudí tak do telefónu na personál kričí a neuvedomujú si, že takto sa nič rýchlejšie nevyrieši. No mladá lekárka chápe, že ľudia sú nespokojní s opatreniami vlády, ktoré sú pre niektorých príliš pre iných zase nedostatočné. “Uvedomte si, že tu kričíte na chudáka, ktorý sa už neviem ako dlho nevyspal a ktorý má na rozhodnutie premiéra zhruba rovnaký vplyv ako na zajtrajšie počasie na Srí Lanke,” dodáva vtipne v závere.

 

Man Wearing Brown Suit Jacket Mocking on White Telephone

Zdroj: pexels.com

 

“Proste poďme sa chovať rozumne a navzájom k sebe ako ľudia,” vyzýva ľudí lekárka. V závere svojho statusu ešte apeluje na ľudí, ktorí si myslia, “že koronavírus je v pohode”. Kritizuje tých, ktorí sa koronavírusu neboja kvôli tomu, že si to “odnesú iba starí a/alebo chorí”. Podľa nej to nie je normálny názor, pretože takýmto prehlásením považujú takýchto ľudí nahraditeľných a že im na nich vôbec nezáleží.

Celý status si môžete prečítať pod fotkou tu:

https://www.facebook.com/pavla.kovarikova.54/posts/10158129919422206

Už nemůžem. Nespíme, nejíme, na záchodě jsem nebyla ani nepamatuju. Telefon zvoní prakticky nepřetržitě.
Jasně, jako lékaři jsme se upsali náročné práci, věděli jsme do čeho jdeme. Ale tohle je jiné. Tohle je sprint i maraton v jednom – je to hrozně intenzivní zápřah, ale zároveň to trvá dlouho a konec je zatím v nedohlednu.

I přes věčné opakování různými médii, aby asymptomatičtí nechodili na výtěry, je jich tu pořád odhadem asi miliarda. Takže znovu – pokud nemáte žádné nebo pouze lehké příznaky, zůstaňte doma, pijte dost tekutin, při teplotě si berte Paralen a vyležte se z toho. Nechápu logiku toho, když lidi, kteří se bojí že by koronavirus mohli mít, přijdou na jediné místo, kde je stoprocentně jasné, že se tam koronavirus vyskytuje.

Lidi lžou sanitkám i nám o svých symptomech, abychom je vyšetřili a mají pocit, jak strašně vyzráli na systém. Za prvé – my ani přes spánkový deficit nejsme úplně blbý a poznáme, jestli je někomu špatně nebo ne a dost mě uráží, když ze mě někdo dělá debila a hraje ki tu divadlo.

A za druhé plýtvají našim časem a energií (a zdravotnickým materiálem, protože i to je komodita, kterou musíme brát v úvahu), který bychom mohli využít pro někoho, kdo naši péči opravdu potřebuje. Ve zdravotnictví sice už chvilku pracuju, ale když nám lidi ukradli roušky, tak to i mě překvapilo.

A taky bych teda ocenila, kdyby na mě lidi přestali křičet – do telefonu i osobně. Já chápu, že je to pro vás stresová situace, pro mě taky, ale řevem moji efektivitu práce opravdu nezvýšíte. Jasně, jste naštvaní na vládu, považujete jejich opatření za příliš drsná/ nedostatečná / špatně komunikovaná, já to beru, ale uvědomte si, že tady křičíte na chudáka, který se už nevím jak dlouho nevyspal a který má na rozhodnutí premiéra zhruba stejný vliv jako na zítřejší počasí na Srí Lance.

Prostě pojďme se chovat rozumně a navzájem k sobě jako lidi.

(P.S.: když prohlašujete, že koronavirus je v pohodě, protože to odnesou jen staří a/nebo nemocní, tak vlastně říkáte, že na těchto lidech nezáleží a že jsou postradatelní. To není úplně fajn názor.)

➡️  Viac článkov o Koronavíruse nájdete na tomto odkaze  ⬅️

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Najnovšie

Nikdy to nerobte po smrti milovanej osoby. Môže to skončiť dramaticky a fatálne

Smrť blízkej osoby a pro jej strate je jednou...

Ako často by ste si mali meniť spodnú bielizeň? Lekárka uvádza prekvapivé skutočnosti

V dnešnom uponáhľanom svete je ľahké zabudnúť na základy...

On je futbalová hviezda, ona jeho šéfka. A bude to poriadne iskriť!

Vi Keelandová je stávka na istotu, ak máte rady...

Prečítaj si aj

Nikdy to nerobte po smrti milovanej osoby. Môže to skončiť dramaticky a fatálne

Smrť blízkej osoby a pro jej strate je jednou...

Ako často by ste si mali meniť spodnú bielizeň? Lekárka uvádza prekvapivé skutočnosti

V dnešnom uponáhľanom svete je ľahké zabudnúť na základy...

On je futbalová hviezda, ona jeho šéfka. A bude to poriadne iskriť!

Vi Keelandová je stávka na istotu, ak máte rady...

Gynekológovia odhaľujú zákulisie svojej práce. Tieto priznania prekvapia každú pacientku

V poslednej dobe sa sociálne siete stali arénou pre...

Nikdy to nerobte po smrti milovanej osoby. Môže to skončiť dramaticky a fatálne

Smrť blízkej osoby a pro jej strate je jednou z najťažších skúseností, akej môže človek čeliť. Je to chvíľa plná bolesti, smútku a zmätku,...

Ako často by ste si mali meniť spodnú bielizeň? Lekárka uvádza prekvapivé skutočnosti

V dnešnom uponáhľanom svete je ľahké zabudnúť na základy osobnej hygieny, ktoré sú kľúčové pre naše zdravie a pohodu.Jedným z takýchto prvkov, ktorý sa...

On je futbalová hviezda, ona jeho šéfka. A bude to poriadne iskriť!

Vi Keelandová je stávka na istotu, ak máte rady zábavné a pikantné romance. A novinka Nerovná hra je o tom, ako zakázané ovocie chutí najlepšie...Spoznáme Bellu,...
Verified by MonsterInsights