Investujte nielen do nábytku, ale aj do svojho zdravia. Viete, ako na výber kvalitnej postele?

Aj keď máte pocit, že v noci „len“ spíte a nič nerobíte, opak je pravdou. Telo neodpočíva a pracuje na plné obrátky. Mozog aj orgány sa regenerujú a je všeobecne známe, že pohodová noc znamená aj pohodový deň. K dobrej spánkovej hygiene aj pokojnému spánku je ale potrebné mať správnu posteľ. Viete, ako ju vybrať?

Pri priemernej dĺžke života človek prespí okolo 25 rokov. Štvrtinu našich dní teda prežijeme v posteli. Výber vyhovujúcej postele, rovnako ako deky a vhodného vankúša, je zásadný pre kvalitný spánok a dostatok energie, ktorou budete oplývať po prebudení. Kúpou správneho lôžka tak neinvestujete len do nábytku, ale aj do svojho zdravia.

Telo spánok potrebuje

Dobrý spánok je dôležitý nielen pre správne fungovanie psychiky, ale aj pre udržanie fyzického zdravia. Čo sa deje s ľudským telom, keď nie je dostatočne odpočinuté?

  • Je náchylnejšie k rôznym ochoreniam srdca.
  • Mozog sa dostatočne neregeneruje, čo sa prejavuje podráždenosťou.
  • Ľahšie podlieha depresiám a iných duševných chorobám.
  • V škole či v práci sa myseľ nedokáže naplno koncentrovať a častejšie zabú
  • Telo nemá dostatok energie riešiť zložitejšie problémy.

Zamerajte sa na veľkosť

Odborníci odporúčajú spať aspoň 7 až 8 hodín denne. Každý sme ale iný. Ak vám to nestačí, choďte do postele skôr. Jedným z kľúčov ku kvalitnému spánku je aj výber vhodnej postele. Už viete, kde v spálni budete spať? Starostlivo si zvolený priestor zmerajte a premyslite, či kúpite aj nočné stolíky a kam ich prípadne umiestnite.

 Nepodceňujte ani veľkosť postele a zoberte do úvahy, či budete mať v noci malých návštevníkov, ktorým sa zacnie po rodičoch. Manželská posteľ má štandardný rozmer 160×200 cm. Ak stojíte o väčšiu, máte na výber zo širších typov, ako je 180×200 cm alebo aj 200×200 cm. Pri jednolôžkovej posteli uvažujte podobne.

Nezabudnite ani na kvalitu a pohodlie

Materiál, z ktorého je vyrobená konštrukcia postele, je ďalším zo zásadných parametrov, na ktoré by ste sa mali zamerať. Chybu neurobíte, keď siahnete po masíve, ktorý je kvalitný a dlho vydrží. Nevýhodou je vyššia cena. K pevnejším materiálom, ktoré vám zaručia, že sa rošt s posteľou hneď nerozsype, patrí bukové, jaseňové, javorové alebo dubové drevo. Štýlový nábytok vám zaručí breza alebo borovica. Buďte ale opatrní, tieto druhy dreva patria k tým mäkším, teda sú aj náchylnejšie na opotrebenie. Kvalitné postele za priaznivé ceny nájdete na expedo.sk. vyberať môžete zo širokej ponuky a bez problémov objednávajte aj na českom či maďarskom e-shope expedo.czexpedo.hu.

Ak sa orientujete predovšetkým podľa financií, pozrite sa na postele vyrábané z lamina. Počítajte ale s nižšou kvalitou a odolnosťou. Rok od roku si získavajú stále viac priaznivcov čalúnené posteľ, a to najmä vďaka veľkému výberu z hľadiska rozmerov aj farebných prevedení. aby boli vhodné aj pre alergikov, je potrebné čalúnenie pravidelne čistiť tepovacím prístrojom, ktorý vysaje aj nečistoty usadené hlboko v štruktúre látky. Najdôležitejším kritériom pri výbere by ale malo byť to, ako vám daná posteľ sadne. Pohodlie je totiž niečo, bez čoho sa pri kvalitnom spánku určite nezaobídete.

Zdroj obrázku: World_of_Textiles / Shutterstock.com