Na pľúcnej ventilácii sú aj tridsiatnici. Slovenskí lekári zaznamenali posun vekovej štruktúry

Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky informovalo o nepriaznivom vývoji koronavírusu na Slovensku.

Vo svojom najnovšom príspevku na sociálnej sieti uverejnilo informáciu, podľa ktorej sa za posledný mesiac posunula veková štruktúra nakazených v nemocniciach.

Podľa ministerstva sú okrem starších pacientov hospitalizovaní aj mladší ľudia.

Najvyšší počet hospitalizovaných pacientov vo vážnom stave je vo veku 40 – 60 rokov.

Ministertsvo upozornilo, že dýchanie nezlyháva len seniorom, ale aj pacientom vo veku 60 a menej rokov.

Najmladší pacient, ktorý je pripojený na umelú pľúcnu ventiláciu má len 44 rokov. Podľa ministerstva je aktuálne vo FNsP Žilina hospitalizovaných 90 pacientov s novým koronavírusom, pričom až 8 z nich je na umelej pľúcnej ventilácii

. Lôžka Jednotky intenzívnej starostlivosti sú zaplnené na 100 % a pravdou je, že v nemocnici končia čoraz mladší pacienti, ktorí sú v zanedbanom stave. Mnoho z ich dokonca nedostalo správnu alebo žiadnu ambulantnú liečbu.

V troch COVID zónach pre pacientov s ochorením nového koronavírusu bolo vo FNsP Žilina od 1. októbra 2020 do 20. februára 2021, hospitalizovaných 885 pacientov s koronavírusom a najmladšia z nich mala len 20 rokov. Najstaršou bola 96 ročná pacientka.

Ministerstvo v príspevku dodáva: ,,Kritický zdravotný stav necelých 10 % z prijatých pacientov si vyžiadal napojenie na úplnú pľúcnu ventiláciu, pričom takmer tri štvrtiny z nich napriek liečbe a starostlivosti ochorenie, žiaľ, neprekonali.“

Stanislava Petrášová, lekárka poverená vedením COVID pavilónu A vo FNsP Žilina uviedla:

„Bohužiaľ, aj tu sa nám veková krivka posúva, na prístroje sme museli pripojiť napríklad i dve 33-ročné ženy, rovnako niekoľko štyridsiatnikov, ktorých organizmus to už sám neudýchal.“ 

Mnoho z pacientov je aj po prepustení z nemocnice v relatívne kritickom stave a domáca liečba tak pre nich automaticky neznamená rýchly a bezproblémový návrat do bežného života. Postcovidová liečba trvá u každého pacienta individuálne – od niekoľkých týždňov až po mesiace.

Mnoho z pacientov, ktorí sa zotavili z vážneho stavu a prežili umelú pľúcnu ventiláciu sa dokonca do „normálu“ vrátiť nemusí vôbec.

O ŽIVOT BOJUJÚ ČORAZ MLADŠÍ 😷🦠

🆘 V našich troch COVID zónach pre pacientov s ochorením nového koronavírusu za posledný…

Uverejnil používateľ Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky Štvrtok 25. februára 2021

 

 

Zdroj: Facebook/Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky