Povinné týždenné testovanie údajne porušuje ľudské práva! Inštitút ľudských práv opäť útočí na Matovičovu vládu

Dnešným dňom (8. február) vstúpil do platnosti Covid automat, ktorý farebne rozlíšil jednotlivé okresy Slovenska podľa epidemiologickej situácie.

Zákaz vychádzania a rôzne výnimky sú však naďalej platné na celom území naše krajiny a aj naďalej sa v určitých situáciách musíme preukázať negatívnym testom, potvrdením o prekonaní ochorenia za posledné 3 mesiace či potvrdením o aplikovaní druhej várky vakcíny a následnej 14 dňovej lehote vytvárania protilátok.

No zmena nastala v platnosti negatívnych testov, podľa toho v akom stupni varovania sa nachádza Váš okres sa určí ako často sa budete musieť testovať. Inštitút ľudských práv (IĽP) si však myslí, že ide o porušenie ľudských práv a obracia sa na Ústavný súd SR!

 

Peter Weisenbacher (riaditeľ IĽP) a Alena Krempaská už dlhodobo útočia na vládu Igora Matoviča. Podľa premiéra sú “predajné děvky” platené Róbertom Kaliňákom.

 

Je to proti Ústave a zdravému rozumu

Inštitút sa tak pustil do analýzy najnovších pravidiel v rámci Covid automatu a našiel niekoľko nezrovnalostí.

„Vláda a parlament môžu a robia správne, že niektoré práva a slobody obmedzujú. Obmedzovanie ľudských práv a slobôd však musí priamo súvisieť s účelom, teda bojom proti pandémii a musí rešpektovať integritu každej osoby,“ prehlásil riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher.

Priznal aj to, že sa pripravuje ústavná sťažnosť a inštitút komunikuje aj s Európskym súdom pre ľudské práva. Nezabudol opomenúť, že nové opatrenia sú v rozpore so zdravým rozumom, Ústavou SR a sú jednoducho prejavom svojvôle vlády.

 

 

Čo zistili?

„Množstvo ľudí pracuje z domu alebo sú s deťmi, nemôžu teda nákazu ani teoreticky šíriť, a preto nejestvuje dôvod, prečo by sa mali zúčastniť na testovaní. Práve, naopak, účasť na testovaní ich potenciálnemu riziku nákazy vystavuje,“ poznamenala koordinátorka analýzy opatrení Alena Krempaská.

Krempaská spolu s právničkou Andreou Salibovou považujú povinnosť negatívneho testu pri pobyte v prírode za disproporčný a neadekvátny zásah do ľudských práv.

Podľa Salibovej ide o akýsi trest pre ľudí, ktorí pracujú z domu a tak neopúšťajú svoje bydlisko.

Právnička vyzdvihla aj nepresnosť antigénových testov a to, že bezpríznakovým ľuďom dodávajú falošný pocit, že sú negatívny.

 

zdroj: tvnoviny.sk

foto: IgorMatovič