TENTO výživový doplnok znižuje úmrtnosť na koronavírus až o 60%! Užívate ho aj Vy?

V chrípkovom období a obzvlášť v súčasnej pandemickej situácii je ideálne zvýšiť príjem vitamínov.

Mnoho ľudí tak klasicky siaha po vitamíne C, veď určite každý z nás má doma známy Celaskon. No je to dostatočná ochrana proti koronavírusu?

Španielsky vedci sa tak rozhodli otestovať v barcelonskej nemocnici účinnosť vitamínu D3 na pacientoch s koronavírusom. Výsledky štúdie vyzdvihol aj britský minister David Davis.

 

Štúdia sa zamerala na 550 pacientov Hospital del Mar v Barcelone, ktorých prijali na covidové oddelenia. Pacientov tak rozdelili do dvoch skupín – prvá skupina dostávala v rôznych intervaloch dávky kalcifediolu (vitamín D3) a druhá skupina bola kontrolná.

Výsledky tejto štúdie preukázali, že užívanie tohto vitamínu spôsobilo to, že až o 80% menej ľudí s koronavírusom sa dostalo na jednotky intenzívnej starostlivosti. Dokonca sa zistilo, že u pacientov užívajúcich vitamín D3 sa znížila úmrtnosť o vyše 60%.

 

Ilustračné foto

Zdroj: pexels.com

 

Precenený vitamín C

Na druhej strane taký vitamín C alebo zinok sa pri boji s koronavírusom až tak neosvedčil.

Vedci z inej štúdie tak nenašli veľký rozdiel medzi skupinami, ktoré brali zvýšené dávky vitamínu C a tými, ktoré dodržiavali pitný režim a oddych na lôžku.

Zvýšený príjem tohto vitamínu však spôsobil mnohé vedľajšie účinky ako nevoľnosť, hnačka a bolesti brucha.

Netreba to však chápať zle, vitamín C zohráva veľmi dôležitú úlohu pri podpore imunity no pri koronavíruse nie je až tak účinný. Čo sa však týka ochorení ako nádcha či bežná chrípka, dokáže tak skrátiť dĺžku liečby o 14% u detí a o 8% u dospelých.

 

Ilustračné foto

Zdroj: pexels.com

 

Na záver je teda potrebné podotknúť, že by ste jednoznačne nemali teraz všetky výživové doplnky s vitamínom C vyhadzovať do koša.

Podľa výsledkov španielskej štúdie by bolo teda potrebné sa skôr zamerať na príjem vitamínu D3 a jednoznačne to nepreháňať s vitamínom C.

Pri užívaní kalcifediolu je taktiež potrebné dodržiavať maximálne denné dávky. Veď ako sa vraví, aj dobrého veľa škodí!

 

zdroj: dailymail.co.uk

0 replies on “TENTO výživový doplnok znižuje úmrtnosť na koronavírus až o 60%! Užívate ho aj Vy?”