V obchodoch už nie sú pásky a môžeme všetko nakupovať. Musíte však súhlasiť s tým, že daná vec je pre vás nevyhnutná!

Ešte pred Vianocami vláda zatvorila takmer všetky obchody a opäť ostali otvorené iby potraviny, lekárne či drogérie. Supermarkety však ponúkajú širokú škálu produktov, ktorých predaj vláda zakázala.

Preto boli mnohé regále vo veľkých obchodných reťazcoch opáskované. No aj napriek tomu sa v niektorých prípadoch Vám aj takýto tovar pri pokladni nablokovali. Podľa novej vyhlášky z 5. februára sa však všetko mení, keďže formulácia dovoľuje nakupovať aj iné produkty ako napríklad potraviny.

foto: Judita Taranová Podracká

Háčik vo vyhláške dáva voľnosť predajcom

„Najmä nákup alebo zaobstaranie potravín, liekov a zdravotníckych prostriedkov a pomôcok, hygienického tovaru, drogériového tovaru, krmív a ďalších potrieb pre zvieratá, zabezpečenie starostlivosti o deti, zabezpečenie starostlivosti o domáce zvieratá, doplnenie pohonných hmôt,“ píše sa v najnovšom uznesení vlády. Kľúčovým slovom je v tomto prípade “najmä”.

Vláda tak priznáva, že medzi nevyhnutné životné potreby patrí najmä nákup potravín, no nemusí to platiť pre každého z nás. V tomto zmysle tak známe reťazce zvolili takú taktiku, že zodpovednosť sa prenáša na zákazníka.

 

Z obchodov tak zmizli pásky, ktoré označovali zakázaný tovar. Po novom si môžete kúpiť aj oblečenie, elektroniku či napríklad pomocníkov a spotrebiče do kuchyne. Avšak nákupom takéhoto tovaru tak vyjadrujete súhlas s tým, že daný tovar považuje za životne nevyhnutný.

 

Zdroj: lidl.sk