V Tatrách sa opäť rúbu vzácne dreviny. Pri Novom Štrbskom Plese vyrastie apartmánový hotel

Nezisková organizácia Tatry máme radi informovala o vyrúbaní lesa v chránenom pásme pri Novom Štrbskom Plese.

Podľa uverejnených informácií tam má stáť apartmánový hotel. Organizácia informovala, že Správa Tatranského národného parku (TANAP) sa o tom dozvedela neskoro.

Apartmánový hotel „LAKE apartmens & hotel“ tam má stáť na základe rozhodnutia, ktoré bolo vydané obcou Štrba ešte v júli 2019.

V tom čase sa obec dohodla so Správou Tatranského národného parku na dodržiavaní 20-metrového ochranného pásma, v ktorom sa nachádzal smrekový les –

„Rešpektovať 20 m pás plochy pozdĺž brehovej čiary Nového Štrbského plesa, v ktorom nebudú vykonávané žiadne zásahy.“

Projekt stavby mal byť vytvorený v súlade s touto požiadavkou. Nezisková organizácia v príspevku na sociálnej sieti uverejnila:

,,K samotnému územnému rozhodnutiu a stavebnému povoleniu vydával stanovisko už len odbor starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu Poprad, vysvetlila Správa TANAP-u.

Na svojej stránke upozorňuje, že OÚ Poprad si jej stanovisko nevyžiadal.“

Aj napriek tomu, že vo vyjadrení bolo napísané, že dreviny nebudú prekážkou pri samotnej výstavbe, na miesto stavby nastúpili ťažké mechanizmy a podľa slov organizácie stromy necitlivo vyrúbali.

Chyba sa stala na strane odboru starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu Poprad, ktorý si k územnému rozhodnutiu a stavebnému povoleniu nevyžiadal stanovisko Správy TANAP-u a tak sa pri jeho vyjadrení nebrala do úvahy požiadavka o ponechanie 20 m ochranného pásma lesa pri Novom Štrbskom plese.

🤒👎🌲Vyrúbali les v chránenom pásme pri Novom Štrbskom Plese. Bude tam apartmánový hotel!
Správa Tatranského národného…

Uverejnil používateľ Tatry máme radi Piatok 19. februára 2021

Zdroj: Facebook/Tatry máme radi, spravatanap.sk

Photo by David Jusko on Unsplash

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “V Tatrách sa opäť rúbu vzácne dreviny. Pri Novom Štrbskom Plese vyrastie apartmánový hotel”