Výkopy na Veľkonočnom ostrove odhalili nové tajomstvá! Toto je dôkaz, že o histórií toho ešte veľa nevieme

Počulo ste už niekedy o obrovských sochách, ktoré sa nachádzajú na tomto ostrove uprostred Tichého oceánu?

Veľkonočný ostrov, je oblasť s rozlohou 165,5 km2, ktorá je stratená v Tichom oceáne na polceste medzi Tahiti a Čile. Žije na ňom najizolovanejšie obyvateľstvo na svete – približne 2000 ľudí. Toto historické a mytologické miesto v sebe skrýva nekonečné množstvo tajomstiev.

 

Ostrov je zdobený stovkami chmúriacich sa sôch, ktoré domorodci nazývajú „moai“. Každá socha je vytesaná z jedného kusu vulkanickej horniny: niektoré sú takmer 10 metrov vysoké.

Všetky sochy sú vytvorené podľa toho istého vzoru: dlhý nos, natiahnuté ušné laloky, zovreté pery a vyčnievajúca brada nad robustným trupom s rukami pritlačenými k telu a dlaňami položenými na bruchu.

Pred nejakým časom sa zistilo, že ide o plnohodnotné postavy. Archeológovia sa ich rozhodli vykopať, aby zistili, aké sú veľké. Podľa ich slov boli sochy pokryté zeminou a sopečnými usadeninami.

Počas vykopávok boli objavené časti mechanizmu, ktoré podľa archeológov boli použité na postavenie a umiestňovanie sôch.

Viac ako 250 rokov historici a archeológovia nedokázali pochopiť, ako a prečo, keď bol nedostatok zdrojov, primitívni ostrovania, ktorí boli úplne odrezaní od zvyšku sveta, opracovávali obrovské monolity, ťahali ich niekoľko kilometrov drsným terénom a vertikálne postavili tak, ako ich môžeme vidieť až dodnes.

Vedci len nedávno našli odpovede na niektoré z tajomstiev sôch „moai“. Analýza sedimentov nahromadených v močiaroch ostrova ukazuje, že kedysi boli pokryté hustými lesmi a húštinami. V lesoch bolo veľa vtákov a zvery.

Vyšetrovaním stratigrafickej (a chronologickej) distribúcie nálezov sa vedcom podarilo v dolných, najstarších vrstvách nájsť pozostatky peľu z endemického stromu, v blízkosti parmy, až do výšky 26 metrov a priemerom 1,8 metra. Ide o kľúčový úsek pri stavbe sôch, ktorý doposiaľ nebol odhalený!

Jeho dlhé, priame kmene môžu byť vynikajúcimi valčekmi na prepravu blokov s hmotnosťou desiatok ton. Rovnako bol nájdený aj peľ zo stromu, z jeho kôry sa v Polynézii vyrábajú laná.

V dôsledku práce drevorubačov a lesných požiarov začal počet lesov prudko klesať. Po roku 1500 sa už nevyrobili takmer žiadne sochy. Na spustošenom ostrove jednoducho nie sú ponechané žiadne stromy na prepravu a zdvíhanie.

Približne v rovnakom čase sa už palmový peľ prestal vyskytovať v bažinatých sedimentoch. Miestna fauna sa tiež zmenila. Všetko miestne vtáctvo a polovica mora zmizla do zabudnutia. Nakoniec sa väčšina obyvateľov rozhodla opustiť ostrov.

Paradoxne to boli práve ochrancovia ostrova – jeho sochy, ktoré boli zodpovedné za ekologickú katastrofu.

zdroj: .enteratedealgo.net